Wina popularniejsze od miodów pitnych no comments
Miody pitne – mimo tysiącletniej historii spożywania w Polsce – obecnie są segmentem niszowym. W porównaniu z innymi rodzajami napojów alkoholowych nie mają znaczącego udziału w obrotach sklepów. Udziały wartościowe miodów pitnych w ogólnej wartości sprzedaży szeroko pojętej kategorii wino wynoszą około 0,5%. Wpływ na to ma niski poziom dystrybucji – miody pitne znajdziemy w zaledwie kilkunastu procentach tradycyjnych sklepów spożywczych posiadających w ofercie wina. Sprzedaż miodów pitnych zdominowana jest przez dwóch producentów: Spółdzielnię pszczelarską Apis i TiM SA. W sumie odpowiadają oni za 95% sprzedaży segmentu, a sam Apis za ponad połowę.
Średnia cena detaliczna miodów pitnych wynosi około 21 zł za butelkę 750 ml. Jest więc wyższa od średniej ceny win spokojnych (wynoszącej około 16 zł) czy win deserowych (około 15 zł).
Popularniejszym segmentem od miodów są wina grzane, popularnie zwane „grzańcami”. W okresie zimowym ich udział w ogólnej sprzedaży win wynosi około 3% (ale w okresie letnim spada do 0,1%). Od lat najsilniejszą marką w tym segmencie jest Grzaniec Galicyjski produkowany przez PWI Vinfort. Jego udziały w sprzedaży kategorii win grzanych przekraczają 50%. Konkurencję dla niego stanowią Grzane Starotoruńskie (produkt TPW Vinpol) i Zbójnickie Grzane (Jantoń).
Również pod względem dystrybucji w niezależnych sklepach spożywczych najmocniejszą pozycję zajmuje Grzaniec Galicyjski – w sezonie zimowym sprzedaje go ponad połowa sklepów oferujących wino. Latem jest to praktycznie jedyna marka win grzanych dostępna w sklepach tradycyjnych, pozostałe wracają na półki dopiero w sezonie.
Hubert Hozyasz, CMR Sp. z o.o.
Rynki Alkoholowe, 1/2011
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.