Paliwo dla biegaczy to miód   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

O cudownych właściwościach efektu ciężkiej pracy pszczół mówi się od dawna. Miód staje się ostatnio coraz popularniejszym naturalnym izotonikiem. Izotonikiem idealnym właśnie dla biegaczy.

Ekologia jest w modzie, w modzie jest też zdrowe odżywianie się. Nie inaczej jest w przypadku biegaczy, którzy sztuczne produkty coraz częściej zastępują tymi naturalnymi. Tak jest w przypadku owoców (np. bananów),  zbóż oraz miodu. I to właśnie temu ostatniemu produktowi Matki Natury chciałbym poświęcić kilka słów.

Węglowodany – to benzyna biegaczy. Upraszczając nawet bardzo są to cukry, które spalamy podczas wysiłku, w tym przypadku biegania. Bardziej zaawansowani biegacze bez węglowodanowego doładowania w trasę nie ruszają, węglowodany są także niezbędnym elementem diety podczas długiego intensywnego biegu. I tu na scenę wkracza miód – czyli doskonałe źródłem różnych cukrów. Przeciętnie miód składa się w 38 proc. z fruktozy, 31 proc. z glukozy, 2 proc. sacharozy, 7 proc. maltozy i 17 proc. z wody (reszta to inne składniki o których nie będę się rozwodził).

Takie zestawienie cukrów to miód na uszy organizm każdego biegacza.

Jak można łatwo i przyjemnie aplikować sobie cukrową ucztę miodową? Rozwiązań jest kilka. Oto najpopularniejsze:

kanapka z miodem - przed biegiem, oczywiście odpowiednio wcześnie, żeby nie trenować z pełnym żołądkiem – zajadamy pełnoziarniste pieczywo obficie wysmarowane miodem

herbata z miodem – naturalny drink energetyczny – czyli zdrowa zielona herbata doprawiona kilkoma łyżeczkami miodu. Taki chłodny już napój możemy też zabrać ze sobą w trasę. Popijanie w trakcie wyczerpującego biegania jest wskazane.

woda z miodem – to podobnie jak herbata świetne rozwiązanie zarówno przed biegiem, jak i w trakcie. Jakie proporcje miodu do wody – mniej więcej 4-5 łyżek stołowych miodu na jakieś 350-400 ml wody.

baton miodowy – doskonała renoma miodu jako naturalnego izotonika została szybko dostrzeżona przez producentów sportowych smakołyków. Efektem są miodowe batoniki – funkcjonalne zwłaszcza w trasie z prostego powodu – zajmują niewiele miejsca

Ustalmy jednak, że miód może też nieść za sobą pewne zagrożenia. Niektórzy są po prostu uczuleni i od miodu powinni się trzymać z daleka. Z daleka powinniśmy się również trzymać od miodów z niesprawdzonego źródła. Zanieczyszczony może nam sprawić tylko kłopoty zdrowotne.

Plusów jest zdecydowanie więcej niż minusów. Już babcie naszych babć (ich babcie i tak dalej) stosowały miód jako naturalny lek – choćby na gardło czy przeziębienie. Ustalono też, że miód ma właściwości nie tylko alergiczne ale i antyalergiczne. Łagodzi też objawy wrzodów żołądka.

Miód jest więc naturalnym konglomeratem zdrowych i służących biegaczom cukrów dających ”biegowego kopa”, ma mnóstwo właściwości leczniczych i parę wad. Spróbować chyba warto – a może akurat się okaże, że miodzio jest miodzio?

Źródło: Paliwo dla biegaczy to miód

Written by admin on Sierpień 25th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie dokumentacji lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie