Miejskie pszczoły jadają lepiej, niż ich rodzina ze wsi   no comments

Posted at 4:40 am in Polski Miód

Dieta pszczół żyjących w miastach i ich okolicach jest zdrowsza i o wiele bardziej bogata, niż jadłospis pszczół żerujących w obrębie gospodarstw wiejskich – wynika z badania prowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy analizowali zawartość uli, stojących w różnych okolicach Wielkiej Brytanii, m.in. na terenach chronionych. Chcieli sprawdzić związek pomiędzy zdrowiem pszczół a zróżnicowaniem rodzajów pyłków, znoszonych do uli. Okazało się, że zbiory pszczół ze wsi są o wiele mniej urozmaicone niż to, co znoszą pszczoły żyjące w miastach i okolicach „nieskażonych przez cywilizację”. Badanie było częścią kampanii Bee Part Of, zorganizowanej przez BBC i organizację zajmującą się ochroną przyrody, National Trust.

W ulach sąsiadujących z londyńską rezydencją rodziny królewskiej, Kensington Palace, znaleziono pyłki eukaliptusa i czarnego bzu. Zaś w ulach podmiejskich, np. ulokowanych wokół Uniwersytetu Worcester (gdzie realizowano badanie pszczelej diety) znaleziono bogatą mieszankę pyłków m.in. z lilii, jeżyn, jarzębiny i rzepaku.

Tymczasem w zdecydowanie bardziej wiejskich okolicach – położonych w obrębie terenów chronionych (w ramach National Trust), w pobliżu gospodarstw w hrabstwach Yorkshire i Somerset, w ulach dominował pyłek rzepaku.

„Staje się jasne, że w miastach, a już na pewno w okolicach podmiejskich, rośliny są o wiele bardziej zróżnicowane, niż na wielu współczesnych terenach rolniczych” – tłumaczy w rozmowie z BBC doradca organizacji National Trust ds. ochrony przyrody, Matthew Oates. – Miejscami trudnymi dla pszczół są dziś rolne tereny intensywnej uprawy pszenicy, jęczmienia, rzepaku albo wypasu bydła mlecznego czy owiec. Współczesne intensywne rolnictwo pozostawia niewiele miejsc, w których mogłyby żerować pszczoły”.

Naukowcy chcą jeszcze ocenić, jak środki ochrony roślin wpływają na pszczoły. Będą analizować ślady tych substancji w ulach aby ustalić, czy pszczoły są „mimowolnymi ofiarami pestycydów, stosowanych wobec prawdziwych szkodników upraw” – tłumaczy Oates.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: Miejskie pszczoły jadają lepiej, niż ich rodzina ze wsi

Written by admin on Sierpień 25th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format drukowanie z internetu