Miejskie pszczoły jadają lepiej, niż ich rodzina ze wsi   no comments

Posted at 4:40 am in Polski Miód

Dieta pszczół żyjących w miastach i ich okolicach jest zdrowsza i o wiele bardziej bogata, niż jadłospis pszczół żerujących w obrębie gospodarstw wiejskich – wynika z badania prowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy analizowali zawartość uli, stojących w różnych okolicach Wielkiej Brytanii, m.in. na terenach chronionych. Chcieli sprawdzić związek pomiędzy zdrowiem pszczół a zróżnicowaniem rodzajów pyłków, znoszonych do uli. Okazało się, że zbiory pszczół ze wsi są o wiele mniej urozmaicone niż to, co znoszą pszczoły żyjące w miastach i okolicach „nieskażonych przez cywilizację”. Badanie było częścią kampanii Bee Part Of, zorganizowanej przez BBC i organizację zajmującą się ochroną przyrody, National Trust.

W ulach sąsiadujących z londyńską rezydencją rodziny królewskiej, Kensington Palace, znaleziono pyłki eukaliptusa i czarnego bzu. Zaś w ulach podmiejskich, np. ulokowanych wokół Uniwersytetu Worcester (gdzie realizowano badanie pszczelej diety) znaleziono bogatą mieszankę pyłków m.in. z lilii, jeżyn, jarzębiny i rzepaku.

Tymczasem w zdecydowanie bardziej wiejskich okolicach – położonych w obrębie terenów chronionych (w ramach National Trust), w pobliżu gospodarstw w hrabstwach Yorkshire i Somerset, w ulach dominował pyłek rzepaku.

„Staje się jasne, że w miastach, a już na pewno w okolicach podmiejskich, rośliny są o wiele bardziej zróżnicowane, niż na wielu współczesnych terenach rolniczych” – tłumaczy w rozmowie z BBC doradca organizacji National Trust ds. ochrony przyrody, Matthew Oates. – Miejscami trudnymi dla pszczół są dziś rolne tereny intensywnej uprawy pszenicy, jęczmienia, rzepaku albo wypasu bydła mlecznego czy owiec. Współczesne intensywne rolnictwo pozostawia niewiele miejsc, w których mogłyby żerować pszczoły”.

Naukowcy chcą jeszcze ocenić, jak środki ochrony roślin wpływają na pszczoły. Będą analizować ślady tych substancji w ulach aby ustalić, czy pszczoły są „mimowolnymi ofiarami pestycydów, stosowanych wobec prawdziwych szkodników upraw” – tłumaczy Oates.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: Miejskie pszczoły jadają lepiej, niż ich rodzina ze wsi

Written by admin on Sierpień 25th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum