Powrót do Google News I pszczoły rozgrzewają się "filiżanką gorącej herbaty"   no comments

Posted at 10:00 am in Polski Miód

Kiedy w chłodny poranek musimy wyjść na dwór, nic nie zastąpi szklanki ciepłej kawy lub herbaty. W podobny sposób „rozumują” zmarznięte pszczoły – ustalili naukowcy.

O badaniach tego zjawiska informuje internetowa wersja „Public Library of Science”.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem dr Melanie Norgate i dr Adriana Dyera obserwował pszczoły z rodzimego, australijskiego gatunku o dużym znaczeniu ekologicznym, zapylającym wiele gatunków kwiatów. Naukowcy z Monash University doszli do wniosku, że czasami pszczoły ogrzewają się ciepłym płynem, natomiast w temperaturach zbyt wysokich chłodzą się „łykiem czegoś zimnego”.

Kiedy na dworze panowała temperatura od 23 do 30 st. C, australijskie pszczoły chętniej żerowały na tych sztucznych kwiatach, w których naukowcy umieścili podobny do nektaru roztwór o temperaturze wyższej, niż temperatura otoczenia. „Co jednak zaskakujące, kiedy temperatura otoczenia osiągała 34 st. C, pszczoły zaczynały preferować chłodniejszy pokarm” – relacjonuje Dyer.

Tak jak człowiek decyduje o rodzaju napoju w zależności od pogody, tak i pszczoły wybierają pokarm uwzględniając to, jakie kwiaty dostarczą im nektaru w temperaturze idealnej przy określonej pogodzie – tłumaczy Dyer.

Za pomocą specjalnych kamer na podczerwień naukowcy mierzyli temperaturę pszczelich ciał po wypiciu ciepłego nektaru. Pomiary wykonano, kiedy owady odpoczywały, podczas lotu i w momencie żerowania na nektarze o różnych temperaturach.

Badacze podejrzewają, że cieplejszy płyn pomaga pszczołom utrzymać temperaturę ciała na poziomie 30-34 st. C – najlepiej sprzyjającym wydajnemu lotowi.

(PAP)

Źródło: Powrót do Google News I pszczoły rozgrzewają się "filiżanką gorącej herbaty"

Written by admin on Sierpień 26th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie dokumentacji lublin skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum