Powrót do Google News I pszczoły rozgrzewają się "filiżanką gorącej herbaty"   no comments

Posted at 10:00 am in Polski Miód

Kiedy w chłodny poranek musimy wyjść na dwór, nic nie zastąpi szklanki ciepłej kawy lub herbaty. W podobny sposób „rozumują” zmarznięte pszczoły – ustalili naukowcy.

O badaniach tego zjawiska informuje internetowa wersja „Public Library of Science”.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem dr Melanie Norgate i dr Adriana Dyera obserwował pszczoły z rodzimego, australijskiego gatunku o dużym znaczeniu ekologicznym, zapylającym wiele gatunków kwiatów. Naukowcy z Monash University doszli do wniosku, że czasami pszczoły ogrzewają się ciepłym płynem, natomiast w temperaturach zbyt wysokich chłodzą się „łykiem czegoś zimnego”.

Kiedy na dworze panowała temperatura od 23 do 30 st. C, australijskie pszczoły chętniej żerowały na tych sztucznych kwiatach, w których naukowcy umieścili podobny do nektaru roztwór o temperaturze wyższej, niż temperatura otoczenia. „Co jednak zaskakujące, kiedy temperatura otoczenia osiągała 34 st. C, pszczoły zaczynały preferować chłodniejszy pokarm” – relacjonuje Dyer.

Tak jak człowiek decyduje o rodzaju napoju w zależności od pogody, tak i pszczoły wybierają pokarm uwzględniając to, jakie kwiaty dostarczą im nektaru w temperaturze idealnej przy określonej pogodzie – tłumaczy Dyer.

Za pomocą specjalnych kamer na podczerwień naukowcy mierzyli temperaturę pszczelich ciał po wypiciu ciepłego nektaru. Pomiary wykonano, kiedy owady odpoczywały, podczas lotu i w momencie żerowania na nektarze o różnych temperaturach.

Badacze podejrzewają, że cieplejszy płyn pomaga pszczołom utrzymać temperaturę ciała na poziomie 30-34 st. C – najlepiej sprzyjającym wydajnemu lotowi.

(PAP)

Źródło: Powrót do Google News I pszczoły rozgrzewają się "filiżanką gorącej herbaty"

Written by admin on Sierpień 26th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format