Magnat Baranowski   no comments

Posted at 9:51 am in Miód pitny

Data: 07 lutego 2010
Uczestnicy: – Kmiciorak, Mari, K.Koczownik
Miejsce:
Gajus Pepinus (rezerwat dzikich stworzeń)
Degustowane miody:
1. Baranowski Magnat (dwójniak), Pasieka Maciej Jaros
2. Koronny (dwójniak),
Pasieka Maciej Jaros
3. Trybunalski (trójniak),
Pasieka Maciej Jaros

Mieliśmy okazję niebywałą skosztować wyborny miód ze stajni Macieja Jarosa, o nazwie „Baranowski Magnat”. Można go dostać jedynie na Zamku w Baranowie Sandomierskim, a warto język w nim umoczyć, bo zaiste smak ma niezrównany. Jest to miód gryczany z posmakiem owocowym, ale niezwykle łagodny, co świadczy, iż leżakował tyle ile trzeba.


Jak zwykle korzystaliśmy z zestawu do zacnego miodu podgrzewania firmy Esbit. Ognisko palimy dla ogrzania siebie i rozświetlenia okolicy, zaś miód grzejemy na palniku spirytusowym aby z dymu ogniskowego nie nabrał szpetnej woni – bo wszak na różnym drewnie ognisko rozpalamy, nieraz zgniłym do nieprzytomności, grzybem porosłym albo li sosnowym, smolistym.

Najważniejsze podczas podgrzewania to nie zagotować miodu. Trzeba podczas rozmów być czujnym.


No i rozlewamy – aby nie poza czarki. Preferujemy takie oto musztardówki, gdyż widać w nich barwę miodu, która cieszy oczy, tak jak smak cieszy trzewia.

Najprzyjemniej degustuje się w plenerze miód pitny w porze zimnej, albo w dni czy noce zimne, przy ognisku, w jakiej zapadłej kniei.


Jednak nie wszystko było takie błogie. Okazuje się, że za sprawą kiepskich korków, niektóre miody Jarosa tracą klarowność, a często nawet i smak. Tak niestety stało się z Trybunalskim, który był w smaku wręcz okropny – myszaty. Na dodatek pienił się! Po pierwszej kolejce więc postanowiliśmy „Myszatego pozostawić na sam koniec degustacji. Zalecamy więc zaniechania zakupów szczególnie miodu Trybunalskiego, zanim na rynku nie pojawi się następna partia – miejmy nadzieję, że już dobra.

Źródło: Magnat Baranowski

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów do kawy warszawa serwis kopiarek convert Warszawa naprawa ksero Warszawa