Magnat Baranowski   no comments

Posted at 9:51 am in Miód pitny

Data: 07 lutego 2010
Uczestnicy: – Kmiciorak, Mari, K.Koczownik
Miejsce:
Gajus Pepinus (rezerwat dzikich stworzeń)
Degustowane miody:
1. Baranowski Magnat (dwójniak), Pasieka Maciej Jaros
2. Koronny (dwójniak),
Pasieka Maciej Jaros
3. Trybunalski (trójniak),
Pasieka Maciej Jaros

Mieliśmy okazję niebywałą skosztować wyborny miód ze stajni Macieja Jarosa, o nazwie „Baranowski Magnat”. Można go dostać jedynie na Zamku w Baranowie Sandomierskim, a warto język w nim umoczyć, bo zaiste smak ma niezrównany. Jest to miód gryczany z posmakiem owocowym, ale niezwykle łagodny, co świadczy, iż leżakował tyle ile trzeba.


Jak zwykle korzystaliśmy z zestawu do zacnego miodu podgrzewania firmy Esbit. Ognisko palimy dla ogrzania siebie i rozświetlenia okolicy, zaś miód grzejemy na palniku spirytusowym aby z dymu ogniskowego nie nabrał szpetnej woni – bo wszak na różnym drewnie ognisko rozpalamy, nieraz zgniłym do nieprzytomności, grzybem porosłym albo li sosnowym, smolistym.

Najważniejsze podczas podgrzewania to nie zagotować miodu. Trzeba podczas rozmów być czujnym.


No i rozlewamy – aby nie poza czarki. Preferujemy takie oto musztardówki, gdyż widać w nich barwę miodu, która cieszy oczy, tak jak smak cieszy trzewia.

Najprzyjemniej degustuje się w plenerze miód pitny w porze zimnej, albo w dni czy noce zimne, przy ognisku, w jakiej zapadłej kniei.


Jednak nie wszystko było takie błogie. Okazuje się, że za sprawą kiepskich korków, niektóre miody Jarosa tracą klarowność, a często nawet i smak. Tak niestety stało się z Trybunalskim, który był w smaku wręcz okropny – myszaty. Na dodatek pienił się! Po pierwszej kolejce więc postanowiliśmy „Myszatego pozostawić na sam koniec degustacji. Zalecamy więc zaniechania zakupów szczególnie miodu Trybunalskiego, zanim na rynku nie pojawi się następna partia – miejmy nadzieję, że już dobra.

Źródło: Magnat Baranowski

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format