Muzeum Stróże   no comments

Posted at 3:20 am in Nowinki pszczelarskie

MUZEUM PSZCZELARSTWA STRÓŻE

 

muzeum_1sm

Muzeum posiada także dwa ule afrykańskie, pozyskane podczas pobytu w Republice Południowej Afryki.
W chatach wystawowych, zrekonstruowanych z oryginalnych elementów, można obejrzeć wspaniałą kolekcję akcesoriów pszczelarskich, w tym prawdziwy ewenement, jakim jest miodarka Hruśki, pierwsza na świecie na jeden plaster. Warto także zainteresować się podkurzaczami, leziwami, starymi miodarkami i zabytkowymi klateczkami do hodowli matek pszczelich.

Po muzeum oprowadza zwiedzających przewodnik, opowiadając bardzo ciekawie o historii pszczelarstwa i zastosowaniu poszczególnych przedmiotów przy – jak to się kiedyś mówiło – „chodzeniu wokół pszczół”. Wystawy obejmują także inne przedmioty tzw. domowego użytku, bez których trudno byłoby mieć wyobrażenie o funkcjonowaniu gospodarstwa wiejskiego. Wszystko to sprawia, że muzeum ma niepowtarzalny klimat skansenu.

Biblioteka muzealna, chwilowo w opracowywaniu, posiada bardzo bogaty zbiór starych i unikatowych książek o tematyce pszczelarskiej. Będzie on udostępniany turystom, zwłaszcza pszczelarzom, w powstającej czytelni.

Na terenie muzeum stoi Karpacka Barć Milenijna – kilkunastometrowy pień bartny, najwyższy w Polsce i wpisany do „Księgi Rekordów i Osobliwości”.
Wokół muzeum rozpościera się malowniczy Park Zarembów z wieloma pomnikami przyrody, gdzie można również urządzać plenery malarskie i fotograficzne.

Co roku, w pierwszą niedzielę lipca, odbywa się w muzeum-skansenie impreza plenerowa zwana „Biesiadą u Bartnika”. Można przy tej okazji przysłuchać się prelekcjom i dyskusjom na tematy pszczelarskie, obejrzeć prawdziwe miodobranie połączone z degustacją miodu, skosztować wspaniałych potraw regionalnych, a wszystko to przy ludowej muzyce i występach kabaretowych. Z roku na rok „Biesiada” cieszy się coraz większą popularnością.

Właściciele Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach ciągle dbają o podnoszenie jakości swoich usług i wzbogacanie oferty turystycznej. Odwiedzający muzeum mogą skorzystać z wszelkich, dostępnych w tych warunkach, atrakcji, organizowanych na zamówienie.

Muzeum Pszczelarskie »

Źródło: Muzeum Stróże

Written by admin on Marzec 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin plakaty lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format