Światowy dzień drzewa   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Światowy Dzień Drzewa po raz pierwszy będzie obchodzony w tym roku również w Lasach Miejskich Szczecina. Akcja zostanie przeprowadzona w jutro tj. 8 października br. w dwóch miejskich leśnictwach : Głębokie i Dąbie.

Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej nie sadzono nowego pokolenia drzew – oczywiście sadzono, ale że przyszło nam żyć w czasach, gdzie wiele inicjatyw ma charakter akcyjny, więc warto z tej pożytecznej propozycji skorzystać.

Co zatem i gdzie posadzimy ?  Akcja  zostanie przeprowadzona w dwóch miejskich leśnictwach : Głębokie i Dąbie.

  • W  rejonie Gajówki Owczary  na powierzchni 0,50 ha zostanie posadzone nowe pokolenie drzewek – około 4 tys. buka, dwuletniego. Na powierzchni , na której będą sadzone drzewka, zostaną wyorane bruzdy pługiem leśnym. Do udziału w sadzeniu lasu leśnicy zaprosili młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie – łącznie ok. 80 osób. Na koniec przewidziano ognisko dla młodzieży
  • W leśnictwie Dąbie akcja sadzenia została zaplanowana w Parku Leśnym Zdroje nieopodal ul. Radosnej. Na powierzchni ok. 0,20 ha uczniowie ze współpracującej od lat z Lasami Miejskimi jednostki – Zespołu Szkół Ogrodniczych w Szczecinie Zdrojach ( jedna klasa , ponad 20 osób) posadzą około 1-2 tys. buka, również dwuletniego, również na powierzchni, gdzie wcześniej wyorano bruzdy. Na koniec zaplanowano dla młodzieży ognisko oraz poczęstunek.

W obu leśnictwach początek sadzenia zaplanowano na godz. 9:00 , potrwają one ok. 3 godzin i oprócz sadzenia oczywiście leśnicy przeprowadzą pogadanki o charakterze ekologicznym.

Dlaczego sadzimy właśnie  buka?
Na terenie lasów miejskich coraz rzadziej prowadzone są odnowienia ( = sadzenie) na otwartych powierzchniach  – stosujemy wyprowadzanie nowego pokolenia drzew pod tak zwanym okapem drzewostanu, czyli na powierzchni , gdzie jeszcze rosną pojedyncze drzewa. Właśnie w takich warunkach na żyźniejszych siedliskach z delikatnym ocienieniem lubią rosnąć buki. Poza tym jest to gatunek rodzimy, dostarczający obfitego opad liści użyźniających glebę, dobrze dostosowany do warunków klimatycznych  na Pomorzu Zachodnim.

W jaki sposób sadzimy buka?
Buki dwuletnie to drzewka wyprodukowane  z zebranych nasion na szkółkach gospodarczych nadleśnictw lub osób prywatnych o wysokości ok.  50 cm. Na jeden hektar powierzchni sadzimy około 4 – 6 tys. buka ( pod osłoną) – w bruzdach zatem odległość miedzy sadzonkami wynosi ok. 60-80 cm. Sadzonki sadzi się w jamki wykopane szpadlem o głębokości ok. 30 cm, przysypuje ziemią i dokładnie przyciska ziemię wokół  posadzonego drzewka. Buk bardzo dobrze przyjmuje się  i udatność upraw bukowych jest wysoka. Niestety sadzonki buka są chętnie zgryzane przez zające, sarny oraz jelenie, dlatego część powierzchni jest grodzona siatką leśną

Źródło: Światowy dzień drzewa

Written by admin on Październik 8th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan