Za miłość do mrówek   no comments

Posted at 10:20 am in Bioróżnorodność

Mamy świetnych młodych naukowców – twierdzi prof. Jerzy Madey z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się on w ten sposób do zdobycia przez naszych reprezentantów I i II nagrody w 22. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Gość „Wieczoru Naukowego z Jedynką” podkreślił, że Polska startuje w tym konkursie już od szesnastu lat i w ciągu ostatnich pięciu nasi reprezentanci przywozili z niego pierwszą nagrodę. Więcej wyróżnień mają od nas tylko Niemcy i Wielka Brytania. W tegorocznym konkursie udział wzięło 30 tysięcy młodych badaczy z całego świata.

Jednym z laureatów nagrody jest Łukasz Sokołowski, absolwent XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi, obecnie student II roku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który otrzymał wyróżnienie za pracę „W jaki sposób żerują mrówki Formica cinerea”.

- Jeśli chodzi o wiedzę o mrówkach, to jest on chodzącą encyklopedią – zachwala młodego naukowca prof. Jerzy Madey. – Jedna z informacji, którą Łukasz zainteresował jury konkursu, dotyczyła sposobu prowadzenia przez mrówki wojen. Ludzie wysyłają na nie młodych mężczyzn, a mrówki uważają, że to marnotrawstwo i posyłają… stare kobiety.

- Od małego interesowałem się przyrodą i obserwowałem różne stworzonka na działce. Obecnie hoduję mrówki w domu i cieszę się, że rodzice się do tego przyzwyczaili – opowiada laureat nagrody. – Żałuję tylko, że moja praca, w przeciwieństwie do wielu zaprezentowanych w konkursie, nie ma bezpośredniego przełożenia na życie człowieka.

W dalszej części programu usłyszymy Justynę Słowiak, która otrzymała wyróżnienie za pracę „Bioróżnorodność, paleoekologia i pozycja taksonomiczna kręgowców środkowotriasowego systemu morskiego Śląska” i Marię Mach, dyrektora Biura Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Przygotowała Dorota Truszczak

(pp)

Źródło: Za miłość do mrówek

Written by admin on Październik 9th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki z internetu lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan