Może zabraknąć żywności…   no comments

Posted at 12:40 pm in Polski Miód
Zmiany klimatyczne na świecie mogą zagrozić zapylaniu roślin przez owady, a to może niekorzystnie wpłynąć na produkcję żywności. Są to najnowsze wyniki badań przedstawione przez międzynarodową grupę naukowców – informuje serwis internetowy dziennika „USA Today”.

Kanadyjski profesor ekologii i biologii ewolucyjnej z uniwersytetu w Toronto, od 17 lat bada dzikie rośliny w Górach Skalistych w Kolorado i porównuje wyniki swoich obserwacji trzy razy do roku. Naukowiec jest przekonany, że zmiany klimatu doprowadzą do tego, że kwiaty zaczną zbyt wcześnie zakwitać, na długo przed obudzeniem się pszczół. W ten sposób owady nie będą w stanie zapylać kwiatów.

Według profesora odnosi się to do ogromnej liczby roślin, nie tylko dzikich, ale także uprawnych – takich jak pomidory i truskawki.

W innym raporcie, który przedstawiono w Sztokholmie, naukowcy przestrzegają przed niebezpieczeństwem wynikającym z nierównomiernego rozkładu opadów. To również może wpłynąć na ilość produkowanej żywności. Jako przykład nieprzewidywalności opadów, związanych ze zmianami klimatu, podano tegoroczne susze w Rosji i w tym samym czasie powodzie w Pakistanie.

Według autorów raportu, najbardziej zagrożone są Afryka i Azja, gdzie są najsłabiej rozwinięte systemy nawadniania. W Azji 66 procent upraw zależy od naturalnych opadów, a w równikowej Afryce aż 99 procent.

źródło: onet.pl

Źródło: Może zabraknąć żywności…

Written by admin on Wrzesień 12th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin kopiowanie Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum