kARCZMY REGIONALNE   no comments

Posted at 4:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Te karczmy naprawdę są regionalne. Są certyfikowane

 

Bartna Chata w Stróżach, krakowskie Miód malina, Morskie Oko, Wesele – to tylko niektóre z lokali, które dostały w środę certyfikat „Regionalna karczma Małopolski”. Tytuł zobowiązuje: do jakości obsługi, dbania o smak potraw i odpowiedni klimat.
Karczma w KrzywaczceFot. Andrzej Szopa / Agencja Gazeta

Karczma w Krzywaczce

Osiemnastowieczna karczma w Krzywaczce na trasie z Krakowa do Wadowic
Fot.Stanisław Rozpędzik / AG

Osiemnastowieczna karczma w Krzywaczce na trasie z Krakowa do Wadowic

Przyznano w sumie 42 certyfikaty. – Silna jest w tym gronie reprezentacja z Podhala. Ale mamy też znakomite lokale z Krzywaczki, Suchej Beskidzkiej, Wolbromia – mówi Elżbieta Tomczyk-Miczka z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która organizowała akcję certyfikacji.

Wśród karczm, które dostały certyfikaty, znalazło się też pięć krakowskich lokali: Miód malina, Wesele, Pod Aniołami, Morskie Oko i W starej kuchni. Wszystkie 42 lokale będą miały prawo chwalić się certyfikatem, a więc powiesić w środku dyplom (na zewnątrz specjalny znak graficzny).

Dlaczego w ogóle karczmy? Zajazdy nie były ciekawe? – Karczmy nawiązują do tradycji, dobrze się kojarzą, jest na nie moda. Chcieliśmy więc z tych wszystkich lokali, które nazywają się karczmami, wyłowić najlepsze. Takie, które zasługują na certyfikat – dodaje Tomczyk-Miczka.

Kapituła przez kilka miesięcy odwiedzała małopolskie karczmy (lokale same zgłaszały się do akcji), oczywiście anonimowo. Oceniano przede wszystkim wystrój lokalu, jedzenie, muzykę i jakość obsługi. Dodatkowe plusy karczmy dostawały za takie udogodnienia, jak chociażby kącik zabaw dla dzieci czy profesjonalnie prowadzoną stronę internetową.

Certyfikaty przyznano na razie na dwa lata, co nie znaczy jednak, że lokale mogą przestać się już starać. Członkowie kapituły będą je odwiedzać i sprawdzać, czy wciąż na niego zasługują. Wyróżnione karczmy trafią do oficjalnej bazy miejsc szczególnie polecanych przez MOT.

Certyfikacja karczm regionalnych to kontynuacja projektu „Małopolska Trasa Smakoszy”, którego celem było stworzenie przewodnika po najciekawszych miejscach gastronomicznych regionu. Akcja kosztowała 60 tys. zł, pieniądze dały Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz województwo małopolskie.

Certyfikat „Regionalna Karczma Małopolski” otrzymały:

1. Restauracja „Pod Aniołami”, Kraków

2. Restauracja „Wesele”, Kraków

3. Restauracja „Miód Malina”, Kraków

4. Karczma „Halit”, Wieliczka

5. Hotel Karczma „Klimtówka”, Wolbrom

6. Zajazd „Biesiada”, Głogoczów

7. Oberża „Wilczy Głód”, Krzyszkowice

8. Restauracja „Gazdowo-Kuźnia”

9. Karczma „Kimcic”, Zakopane

10. Karcma „Po Zbóju”, Zakopane

11. Restauracja „Stek Chałupa”, Zakopane

12. Restauracja „Staro Izba”, Zakopane

13. Karczma „Przy młynie”, Zakopane

Źródło: kARCZMY REGIONALNE

Written by admin on Listopad 18th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin serwis ekspresów do kawy warszawa wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan