Znicze   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Porównujemy ceny zniczy. Sprawdź, gdzie najtaniej

Helena Wysocka (zuk), suwalki@wspolczesna.pl

Najlepsze są drobne chryzantemy i znicze z olejowym wkładem.

– Kupuję sztuczne kwiaty, ponieważ są znacznie trwalsze – mówi Bożena Dorał, która opiekuje się grobami bliskimi. – Wybieram kompozycje w ciemniejszych kolorach, by mniej się brudziły.– Kupuję sztuczne kwiaty, ponieważ są znacznie trwalsze – mówi Bożena Dorał, która opiekuje się grobami bliskimi. – Wybieram kompozycje w ciemniejszych kolorach, by mniej się brudziły.

Ceny zniczy:

Znicze – czas palenia: 24 godz. 48 godz. 7 dni

Bazar 1,30 zł 2,40-3,50 zł 16 zł
Sklep przy ul. Bakałarzewskiej 2 zł 5-6 zł 14-18 zł
Biedronka 2,69 zł 2,99-3,99 zł 14,99 zł
Na cmentarnym parkanie: 1,60 zł 3,50 zł 25 zł

Kupując znicze sprawdź, jak długo się palą. Wybierając chryzantemy zapytaj, czy są odporne na mróz. Fachowcy twierdzą, że niskietemperatury lepiej znoszą te, które mają drobne kwiatki.

– Trzeba też pamiętać, by miały zawsze wilgotną ziemię w doniczce – radzi Teresa Sochaczewska z kwiaciarni przy ulicy Noniewicza w Suwałkach.

Ważny czas palenia
Za kilka dni Święto Zmarłych. Pora więc na porządkowanie grobów. Czynność tę możemy zlecić firmie sprzątającej. W Suwałkach, jednorazowa usługa kosztuje 15 złotych. Natomiast utrzymanie porządku na cmentarzu przez miesiąc, to wydatek rzędu 50 złotych.

Na miejskim bazarze i w sklepach pełno jest zniczy, oraz kwiatów. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie jest najtaniej. Z naszych ustaleń wynika, że po małe znicze warto wybrać się na bazar przy ulicy Sejneńskiej. Natomiast duże korzystniej jest kupić w markecie, np. w Biedronce.

– Trzeba zwracać uwagę na czas palenia się – zauważa Marian Koprowski, jeden ze sprzedawców. – Najlepiej kupować takie, które mają wkłady olejowe. Nie kopcą i palą się siedem, a nawet osiem dni. Czas zależy od temperatury, a także wielkości znicza. W większym wkład pali się dłużej, bo jest więcej powietrza.
W sprzedaży są także znicze elektryczne, które kosztują około 15 złotych, oraz zapachowe.

A może wrzosy?
Bukiet sztucznych kwiatów można kupić już za 5 złotych. Za kompozycję w doniczce natomiast trzeba zapłacić od 15 złotych do 140 zł. Wszystko zależy od wielkości i liczby kwiatów.

Chryzantemy także dostępne są w różnych cenach. Kilkukwiatowe kosztują od sześciu do 12 złotych. Za dużą donicę z kwiatami trzeba zapłacić od 18 złotych do 25 zł. Handlowcy zwracają uwagę na wrzosy. Kosztują one od 10 do 15 złotych i są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury.

Kraków: w znicze lepiej zaopatrzyć się wcześniej

Polska Gazeta Krakowska M. Wrzos, I. Chylicka

Wczoraj 09:33:07 , Aktualizacja wczoraj 09:38:02

Planując wizytę na grobach bliskich, warto już teraz zakupić kwiaty i znicze. Ceny nie zmieniły się w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale na pewno podskoczą tuż przed 1 listopada. Zwłaszcza na stoiskach przy cmentarzach będzie nie tylko drożej, ale również tłoczniej.

Największy wybór kwiatów i zniczy jest przy cmentarzach (© Jan Hubrich)

Za lampki hurtownie każą sobie płacić od złotówki do 22 zł. – Ceny się nie zmieniły, a niektóre produkty są wręcz niższe niż przed rokiem – zapewnia Janusz Michorczyk z hurtowni Jamix. Choć w maju wzrosła wartość parafiny, jednak nie miała ona wpływu na ceny świec w sklepach.
- Znicze nie kosztują w tym sezonie więcej – potwierdza Małgorzata Korzeniak, właścicielka sklepu przy cmentarzu Rakowickim

Specjaliści radzą, aby zamiast plastikowych, tanich lampionów wybierać szklane. – Młodzi ludzie wciąż pytają o najprostsze znicze, ale takich już ich nie produkują, bo są niepraktyczne i mniej wytrzymałe – mówi sprzedawca pan Marek.

Na przycmentarnych stoiskach najszybciej schodzą te w kształcie diamentów. – Dobrze sprzedają się też mniejsze znicze, klienci kupują ich więcej, żeby lepiej wyglądały – dodaje sprzedawca. Chętnie kupowane są lampiony z grubego tłuczonego szkła. Jeśli kwiaty, to najczęściej żywe. – Ceny takiej wiązanki kształtują się od 50 zł do nawet 150-200 zł – mówi Greta Dziubek z kwiaciarni Floristica. W kwiaciarni Rogatka najpopularniejsze są żywe kompozycje w odcieniu brudnego różu i żółci z bordowymi dodatkami. – Klienci oczekują czegoś oryginalnego, ale ma być też w tym element tradycji.

Proponujemy wiązanki z pomarańczowymi dodatkami i liśćmi dębu – mówi Anna Gajda, kwiaciarka. W tym sezonie popularne są klasyczne chryzantemy, najczęściej sprzedają się żółte i kremowe. Małe bukiety kupimy za 12 zł, większe to wydatek nawet do 50 zł.

Jeśli mamy więcej czasu warto wybrać się na zakupy do hipermarketów, gdzie na lampiony i kwiaty wydamy dużo mniej. Choć wybór nie jest tak szeroki, dwukrotnie mniej zapłacimy za chryzantemy. Symboliczny jest też koszt najprostszego w kształcie, małego znicza.

Współpraca Marion Friscia


Ile zapłacimy idąc na cmentarz?

Ceny na stoiskach przy cmentarzach i kawiarniach
Znicz zwykły, mały: 2 – 3 zł, duży: 8 – 15 zł
Znicz diament duży: 20 zł
Lampion z tłuczonego szkła: 18 – 20 zł
Chryzantemy, mała wiązanka: 12 zł, duża – 50 zł
Ceny w krakowskich hipermarketach
Znicz zwykły, mały,
w promocji: 1,47 zł
Lampion w kształcie wieży: 16 zł
Znicz palący się do 72 h: 8 zł
Sztuczne kwiaty: 0,3 zł – 8 zł
Chryzantemy: mała wiązanka – 6 zł, duża – 30 zł.

Źródło: Znicze

Written by admin on Październik 29th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format