Znicze   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Porównujemy ceny zniczy. Sprawdź, gdzie najtaniej

Helena Wysocka (zuk), suwalki@wspolczesna.pl

Najlepsze są drobne chryzantemy i znicze z olejowym wkładem.

– Kupuję sztuczne kwiaty, ponieważ są znacznie trwalsze – mówi Bożena Dorał, która opiekuje się grobami bliskimi. – Wybieram kompozycje w ciemniejszych kolorach, by mniej się brudziły.– Kupuję sztuczne kwiaty, ponieważ są znacznie trwalsze – mówi Bożena Dorał, która opiekuje się grobami bliskimi. – Wybieram kompozycje w ciemniejszych kolorach, by mniej się brudziły.

Ceny zniczy:

Znicze – czas palenia: 24 godz. 48 godz. 7 dni

Bazar 1,30 zł 2,40-3,50 zł 16 zł
Sklep przy ul. Bakałarzewskiej 2 zł 5-6 zł 14-18 zł
Biedronka 2,69 zł 2,99-3,99 zł 14,99 zł
Na cmentarnym parkanie: 1,60 zł 3,50 zł 25 zł

Kupując znicze sprawdź, jak długo się palą. Wybierając chryzantemy zapytaj, czy są odporne na mróz. Fachowcy twierdzą, że niskietemperatury lepiej znoszą te, które mają drobne kwiatki.

– Trzeba też pamiętać, by miały zawsze wilgotną ziemię w doniczce – radzi Teresa Sochaczewska z kwiaciarni przy ulicy Noniewicza w Suwałkach.

Ważny czas palenia
Za kilka dni Święto Zmarłych. Pora więc na porządkowanie grobów. Czynność tę możemy zlecić firmie sprzątającej. W Suwałkach, jednorazowa usługa kosztuje 15 złotych. Natomiast utrzymanie porządku na cmentarzu przez miesiąc, to wydatek rzędu 50 złotych.

Na miejskim bazarze i w sklepach pełno jest zniczy, oraz kwiatów. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie jest najtaniej. Z naszych ustaleń wynika, że po małe znicze warto wybrać się na bazar przy ulicy Sejneńskiej. Natomiast duże korzystniej jest kupić w markecie, np. w Biedronce.

– Trzeba zwracać uwagę na czas palenia się – zauważa Marian Koprowski, jeden ze sprzedawców. – Najlepiej kupować takie, które mają wkłady olejowe. Nie kopcą i palą się siedem, a nawet osiem dni. Czas zależy od temperatury, a także wielkości znicza. W większym wkład pali się dłużej, bo jest więcej powietrza.
W sprzedaży są także znicze elektryczne, które kosztują około 15 złotych, oraz zapachowe.

A może wrzosy?
Bukiet sztucznych kwiatów można kupić już za 5 złotych. Za kompozycję w doniczce natomiast trzeba zapłacić od 15 złotych do 140 zł. Wszystko zależy od wielkości i liczby kwiatów.

Chryzantemy także dostępne są w różnych cenach. Kilkukwiatowe kosztują od sześciu do 12 złotych. Za dużą donicę z kwiatami trzeba zapłacić od 18 złotych do 25 zł. Handlowcy zwracają uwagę na wrzosy. Kosztują one od 10 do 15 złotych i są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury.

Kraków: w znicze lepiej zaopatrzyć się wcześniej

Polska Gazeta Krakowska M. Wrzos, I. Chylicka

Wczoraj 09:33:07 , Aktualizacja wczoraj 09:38:02

Planując wizytę na grobach bliskich, warto już teraz zakupić kwiaty i znicze. Ceny nie zmieniły się w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale na pewno podskoczą tuż przed 1 listopada. Zwłaszcza na stoiskach przy cmentarzach będzie nie tylko drożej, ale również tłoczniej.

Największy wybór kwiatów i zniczy jest przy cmentarzach (© Jan Hubrich)

Za lampki hurtownie każą sobie płacić od złotówki do 22 zł. – Ceny się nie zmieniły, a niektóre produkty są wręcz niższe niż przed rokiem – zapewnia Janusz Michorczyk z hurtowni Jamix. Choć w maju wzrosła wartość parafiny, jednak nie miała ona wpływu na ceny świec w sklepach.
- Znicze nie kosztują w tym sezonie więcej – potwierdza Małgorzata Korzeniak, właścicielka sklepu przy cmentarzu Rakowickim

Specjaliści radzą, aby zamiast plastikowych, tanich lampionów wybierać szklane. – Młodzi ludzie wciąż pytają o najprostsze znicze, ale takich już ich nie produkują, bo są niepraktyczne i mniej wytrzymałe – mówi sprzedawca pan Marek.

Na przycmentarnych stoiskach najszybciej schodzą te w kształcie diamentów. – Dobrze sprzedają się też mniejsze znicze, klienci kupują ich więcej, żeby lepiej wyglądały – dodaje sprzedawca. Chętnie kupowane są lampiony z grubego tłuczonego szkła. Jeśli kwiaty, to najczęściej żywe. – Ceny takiej wiązanki kształtują się od 50 zł do nawet 150-200 zł – mówi Greta Dziubek z kwiaciarni Floristica. W kwiaciarni Rogatka najpopularniejsze są żywe kompozycje w odcieniu brudnego różu i żółci z bordowymi dodatkami. – Klienci oczekują czegoś oryginalnego, ale ma być też w tym element tradycji.

Proponujemy wiązanki z pomarańczowymi dodatkami i liśćmi dębu – mówi Anna Gajda, kwiaciarka. W tym sezonie popularne są klasyczne chryzantemy, najczęściej sprzedają się żółte i kremowe. Małe bukiety kupimy za 12 zł, większe to wydatek nawet do 50 zł.

Jeśli mamy więcej czasu warto wybrać się na zakupy do hipermarketów, gdzie na lampiony i kwiaty wydamy dużo mniej. Choć wybór nie jest tak szeroki, dwukrotnie mniej zapłacimy za chryzantemy. Symboliczny jest też koszt najprostszego w kształcie, małego znicza.

Współpraca Marion Friscia


Ile zapłacimy idąc na cmentarz?

Ceny na stoiskach przy cmentarzach i kawiarniach
Znicz zwykły, mały: 2 – 3 zł, duży: 8 – 15 zł
Znicz diament duży: 20 zł
Lampion z tłuczonego szkła: 18 – 20 zł
Chryzantemy, mała wiązanka: 12 zł, duża – 50 zł
Ceny w krakowskich hipermarketach
Znicz zwykły, mały,
w promocji: 1,47 zł
Lampion w kształcie wieży: 16 zł
Znicz palący się do 72 h: 8 zł
Sztuczne kwiaty: 0,3 zł – 8 zł
Chryzantemy: mała wiązanka – 6 zł, duża – 30 zł.

Źródło: Znicze

Written by admin on Październik 29th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin