Park na terenie byłej kopalni   no comments

Posted at 1:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Zamknięta od 2004 roku kopalnia Rozbark w Bytomiu to miejsce, gdzie po dawnym zgiełku i odgłosach ożywionych dyskusji pozostały tylko ruiny. Nieużywane, zapomniane tereny, oddzielone od miasta torami kolejowymi przewrotnie stały się inspiracją do stworzenia miejsca, które ma przyciągać ludzi i umożliwiać miłe spędzanie czasu na łonie przyrody.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” na pomysł stworzenia w miejscu starej kopalni ogromnego parku wpadł Pierre Lusier, kanadyjski ekolog i dyrektor fundacji „Jeur de la Terre”. Natychmiast w realizację idei zaangażował kanadyjskiego artystę Jeana−Paula Ganem, który podobne przedsięwzięcie z powodzeniem zrealizował w Montrealu, a teraz tworzy w São Paulo. Wraz z amerykańskimi architektami Elizabeth Diller i Ricardo Scofidio chcą pozyskać sponsorów i zaprojektować park nawiązujący do historii tego miejsca, który miałby łączyć naturę z dokonaniami człowieka, jakimi są podziemne korytarze i inne pozostałości po kopalni.

To niesamowite, jak ogromny entuzjazm towarzyszy pomysłodawcom i architektom projektu. W Montrealu się udało. Wysypisko śmieci zostało przekształcone w ogród pełen kwiatów i zbóż dzięki duetowi Lusier i Ganem. Nie brakowało rąk do pracy, ochotnicy sami zgłaszali chęć uczestnictwa.

Źródło: Park na terenie byłej kopalni

Written by admin on Sierpień 31st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin zesłańców sybiru lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan