Park na terenie byłej kopalni   no comments

Posted at 1:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Zamknięta od 2004 roku kopalnia Rozbark w Bytomiu to miejsce, gdzie po dawnym zgiełku i odgłosach ożywionych dyskusji pozostały tylko ruiny. Nieużywane, zapomniane tereny, oddzielone od miasta torami kolejowymi przewrotnie stały się inspiracją do stworzenia miejsca, które ma przyciągać ludzi i umożliwiać miłe spędzanie czasu na łonie przyrody.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” na pomysł stworzenia w miejscu starej kopalni ogromnego parku wpadł Pierre Lusier, kanadyjski ekolog i dyrektor fundacji „Jeur de la Terre”. Natychmiast w realizację idei zaangażował kanadyjskiego artystę Jeana−Paula Ganem, który podobne przedsięwzięcie z powodzeniem zrealizował w Montrealu, a teraz tworzy w São Paulo. Wraz z amerykańskimi architektami Elizabeth Diller i Ricardo Scofidio chcą pozyskać sponsorów i zaprojektować park nawiązujący do historii tego miejsca, który miałby łączyć naturę z dokonaniami człowieka, jakimi są podziemne korytarze i inne pozostałości po kopalni.

To niesamowite, jak ogromny entuzjazm towarzyszy pomysłodawcom i architektom projektu. W Montrealu się udało. Wysypisko śmieci zostało przekształcone w ogród pełen kwiatów i zbóż dzięki duetowi Lusier i Ganem. Nie brakowało rąk do pracy, ochotnicy sami zgłaszali chęć uczestnictwa.

Źródło: Park na terenie byłej kopalni

Written by admin on Sierpień 31st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin plakaty lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format serwis ekspresów do kawy lublin