Stare pszczoły tracą pamięć   no comments

Posted at 12:40 pm in Polski Miód
pszczelipark_robotnica_054.jpg

Stare pszczoły często nie wiedzą, jak wrócić do swoich „domów”. Z wiekiem ich pamięć zaczyna szwankować – przekonują amerykańscy i norwescy naukowcy.


Naukowcy zbadali jak proces starzenia wpływa na pamięć pszczół .

Z wiekiem pogarsza się pamięć nie tylko ludzi i innych ssaków, ale i pszczół.

Zwykle pszczoły są znane ze swych doskonałych umiejętności nawigacyjnych – umieją przecież wrócić z naprawdę dalekich wędrówek, jednak starzenie powoduje, że po przeprowadzce nie dochodzi u nich do wygaszenia wspomnień lokalizacji dawnych siedzib kolonii.

Po trzech pierwszych tygodniach życia każda pszczoła wyrusza na swój pierwszy lot. Ustawia się głową do ula i zapamiętuje sobie drogę do niego. Wiadomo, że pszczoła potrafi zapamiętać drogę z ula do kwiatów, i co ważniejsze, poinstruować towarzyszki, jak tam trafić. Na podstawie eksperymentów naukowcy stwierdzili, że miododajne owady potrafią o wiele więcej. Podczas badań pszczoły znajdowały drogę do kubeczka z cukrem, ukrytego w labiryncie.

– Z wcześniejszych studiów wiemy, że podczas testów laboratoryjnych stare pszczoły słabo się uczą nowych zapachów kwiatów. Z tego powodu chcieliśmy sprawdzić, czy starzenie wpływa też na zachowania istotne dla przeżycia pszczół w naturze – mówi prof. Gro Amdam z Uniwersytetu Stanowego Arizony (ASU).

Testując zdolności adaptacyjne, naukowcy z ASU i Universitetet for miljø-og biovitenskap przyzwyczajali owady do nowego ula, podczas gdy stary zamykano. Grupy składały się z dorosłych i starych pszczół. Dano im kilka dni na nauczenie się nowej lokalizacji „domu” i wygaszenie niepotrzebnych już danych odnośnie do starego.

Nowy ul zdemontowano i tym samym zmuszono owady, by wybierały pomiędzy jedną z trzech lokalizacji – jedną z nich był poprzedni ul. Stare owady kierowały się w stronę starego ula, chociaż powinny odrzucić tę opcję, ponieważ już nauczyły się drogi do nowej lokalizacji.

Źródło: Stare pszczoły tracą pamięć

Written by admin on Październik 26th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie dokumentacji lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format