Miliony na eko targowiska   no comments

Posted at 8:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Unia Europejska szykuje miliony na budowę małych targowisk z jedzeniem prosto od rolnika

Polska Dziennik ZachodniKatarzyna Piotrowiak

Za 70 mln euro ma powstać w Polsce nawet 300 miejsc sprzedaży produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. Najpóźniej w lipcu dowiemy się, ile z nich będzie w województwie śląskim i w jakich miejscowościach. Pierwsze takie targowiska pojawią się już w przyszłym roku.

(© fot. Małgorzata Genca)


Pomidory, jabłka, miód, ziemniaki i jaja z ekologicznych hodowli, to wbrew pozorom bardzo poszukiwane produkty. – Ludzie bez przerwy o nie pytają – przyznaje Jolanta Rusin, sprzedawczyni w tyskim warzywniaku.

Rolnicy będą mogli tam także sprzedawać mięso, ryby, nabiał, oraz przetwory. Tak jak we Francji, gdzie od dawna można dostać naturalnie hodowane warzywa i owoce na niewielkich targowiskach, na których swoje produkty zachwalają sami rolnicy.

Co prawda jarmarki z żywnością, sprowadzaną prosto z gospodarstw rolnych, organizuje na przykład Gliwicki Klub Ekologiczny od 15 lat, ale… raz w roku.

- To za mało, żeby powiązać konsumenta z rolnikiem. Dlatego pomysł sfinansowania targowisk z pieniędzy unijnych bardzo nam się podoba – mówi Aleksandra Żarnowiecka, jedna z organizatorek jarmarku.

- Dzięki temu będzie taniej, bo to sprzedaż bez pośredników. A narzut jest duży. Na przykład za kilogram pomidorów z ekologicznej uprawy zapłaciłam u rolnika 4 zł, a w sklepie po 8 zł – dodaje Żarnowiecka.

Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że zgodnie z przepisami rolnicy mogą sami wytwarzać i sprzedawać żywność w swoim gospodarstwie, ale nie ma u nas tradycji wyjazdów na wieś po zakupy płodów rolnych, więc przepis jest raczej martwy.

Tymczasem właściciele stoisk na targowiskach miejskich słysząc o zmianach i rodzącej się konkurencji mają mieszane odczucia. – Mam ekologiczne jabłka od sadownika i nie boję się konkurencji – mówi Danuta Urbańczyk z kultowej tyskiej „Witaminki”.

- Oj, myślę, że klient może nam odejść do rolnika – studzi koleżankę Jolanta Rusin.

Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku

Kontrowersyjny projekt Senatu

Senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zakłada, że opłatę targową będzie można pobierać od osób prowadzących handel w miejscach określonych uchwałą rady gminy (obecnie pobiera się ją wszędzie, gdzie jest prowadzony handel).

Jeśli wejdzie w życie, radni będą mogli swobodnie decydować, kogo obarczyć opłatą, zwaną przez handlujących daniną, a kogo z niej zwolnić. Piotr Sobczyk, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, uważa, że w przypadku, gdy będzie miała charakter uznaniowy, wiele osób może się w tym dopatrzyć nadużyć.

Nikt jednak nie wierzy, że ta regulacja przełoży się na znaczący spadek cen. Prędzej ceny pójdą w dół za sprawą powstania targowisk dla rolników. Po pierwsze – ma być taniej, dzięki skróceniu łańcucha pośredników, a po drugie – stoiska mają być na miarę XXI wieku: zadbane i nowoczesne. Wnioski na nowe targowiska samorządy będą mogły składać pod koniec tego roku.

Źródło: Miliony na eko targowiska

Written by admin on Styczeń 26th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie lublin serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin