Miliony na eko targowiska   no comments

Posted at 8:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Unia Europejska szykuje miliony na budowę małych targowisk z jedzeniem prosto od rolnika

Polska Dziennik ZachodniKatarzyna Piotrowiak

Za 70 mln euro ma powstać w Polsce nawet 300 miejsc sprzedaży produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych. Najpóźniej w lipcu dowiemy się, ile z nich będzie w województwie śląskim i w jakich miejscowościach. Pierwsze takie targowiska pojawią się już w przyszłym roku.

(© fot. Małgorzata Genca)


Pomidory, jabłka, miód, ziemniaki i jaja z ekologicznych hodowli, to wbrew pozorom bardzo poszukiwane produkty. – Ludzie bez przerwy o nie pytają – przyznaje Jolanta Rusin, sprzedawczyni w tyskim warzywniaku.

Rolnicy będą mogli tam także sprzedawać mięso, ryby, nabiał, oraz przetwory. Tak jak we Francji, gdzie od dawna można dostać naturalnie hodowane warzywa i owoce na niewielkich targowiskach, na których swoje produkty zachwalają sami rolnicy.

Co prawda jarmarki z żywnością, sprowadzaną prosto z gospodarstw rolnych, organizuje na przykład Gliwicki Klub Ekologiczny od 15 lat, ale… raz w roku.

- To za mało, żeby powiązać konsumenta z rolnikiem. Dlatego pomysł sfinansowania targowisk z pieniędzy unijnych bardzo nam się podoba – mówi Aleksandra Żarnowiecka, jedna z organizatorek jarmarku.

- Dzięki temu będzie taniej, bo to sprzedaż bez pośredników. A narzut jest duży. Na przykład za kilogram pomidorów z ekologicznej uprawy zapłaciłam u rolnika 4 zł, a w sklepie po 8 zł – dodaje Żarnowiecka.

Ministerstwo Rolnictwa przypomina, że zgodnie z przepisami rolnicy mogą sami wytwarzać i sprzedawać żywność w swoim gospodarstwie, ale nie ma u nas tradycji wyjazdów na wieś po zakupy płodów rolnych, więc przepis jest raczej martwy.

Tymczasem właściciele stoisk na targowiskach miejskich słysząc o zmianach i rodzącej się konkurencji mają mieszane odczucia. – Mam ekologiczne jabłka od sadownika i nie boję się konkurencji – mówi Danuta Urbańczyk z kultowej tyskiej „Witaminki”.

- Oj, myślę, że klient może nam odejść do rolnika – studzi koleżankę Jolanta Rusin.

Ekologiczne warzywa prosto od gospodarza będą łatwiej dostępne już w przyszłym roku

Kontrowersyjny projekt Senatu

Senacki projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zakłada, że opłatę targową będzie można pobierać od osób prowadzących handel w miejscach określonych uchwałą rady gminy (obecnie pobiera się ją wszędzie, gdzie jest prowadzony handel).

Jeśli wejdzie w życie, radni będą mogli swobodnie decydować, kogo obarczyć opłatą, zwaną przez handlujących daniną, a kogo z niej zwolnić. Piotr Sobczyk, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, uważa, że w przypadku, gdy będzie miała charakter uznaniowy, wiele osób może się w tym dopatrzyć nadużyć.

Nikt jednak nie wierzy, że ta regulacja przełoży się na znaczący spadek cen. Prędzej ceny pójdą w dół za sprawą powstania targowisk dla rolników. Po pierwsze – ma być taniej, dzięki skróceniu łańcucha pośredników, a po drugie – stoiska mają być na miarę XXI wieku: zadbane i nowoczesne. Wnioski na nowe targowiska samorządy będą mogły składać pod koniec tego roku.

Źródło: Miliony na eko targowiska

Written by admin on Styczeń 26th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie dokumentacji lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie