Już wiadomo dlaczego wymierają pszczoły   no comments

Posted at 2:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Dotychczas za przyczynę niepokojącego zjawiska wymierania pszczół obwiniano grzyby, pasożyty, sygnały z wież telefonii komórkowych i transmisyjnych, a także projekt HAARP. Problemem od lat zajmują się naukowcy, lecz dopiero francuski National Institute for Agricultural Research w Avignon odkrył i ujawnił na łamach pisma naukowego „Environmental Microbiology” przyczynę zjawiska.

Wyniki badań dowodzą, że za masową śmierć pszczół odpowiada popularny wśród rolników środek ochrony roślin korporacji Bayer. Firma Bayer zarobiła na insektycydzie wielkie pieniądze i zapewniła sobie sukces na całym świecie, ponieważ jest on niezwykle skuteczny w walce z owadami. W 2009 r. dochód z jego sprzedaży wyniósł równowartość ok. 2,5 miliarda złotych.

Zawarty w insektycydzie imidakloprid jest neurotoksyną i ma właściwości owadobójcze. Oddziałuje na układ nerwowy owadów wywołując dezorientację w terenie i śmierć. Ponadto osłabia odporność pszczół i trzmieli na choroby. Używa się go w zaprawie nasiennej.

Przedstawiciele Bayera nie poczuwają się do odpowiedzialności za wywołanie globalnej katastrofy ekologicznej i odrzucają oskarżenia twierdząc, że środek został dobrze zbadany i jest dla pszczół nieszkodliwy, jeśli stosowany jest zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie. Według nich za wymieranie pszczół odpowiada nosemoza – choroba zakaźna pszczół dorosłych.

Wyniki badań francuskich naukowców potwierdzają ignorowane dotąd obserwacje i uwagi pszczelarzy, którzy o wymieranie pszczół od dawna podejrzewali nowe środki ochrony roślin.

Opracowanie dla „Wolnych Mediów”: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Odkrywcy.pl

Źródło: Już wiadomo dlaczego wymierają pszczoły

Written by admin on Styczeń 25th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan serwis ekspresów serwis ekspresów Lublin w Lublinie