VII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych   no comments

Posted at 6:20 am in Polski Miód

W dniu 6 listopada 2010 brałem udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Miodów Pitnych. Tym razem jednak odmiennej roli niż przed rokiem, kiedy mój miód pitny Sambuci Flos zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. W tegorocznej edycji wystąpiłem jako Juror w kategorii OPEN. W 2010 roku konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach:

  1. Miody Pitne Owocowe – kategoria dedykowana miodosytnikom amatorom, w której jurorami były osoby z profesjonalnych miodosytni.
  2. Miody Pitne homogeniczne, korzenne i kwiatowe – podobnie jak przy miodach pitnych owocowych rywalizacja amatorów oceniana przez profesjonalistów.
  3. Kategoria OPEN – w kategorii tej w szranki stanęły profesjonalne miodosytnie, oraz miodosytnicy amatorzy. Ostatecznie było 14 profesjonalnych miodów i jeden domowy (Michała Kizińskiego z Kielc).

Sukcesem bez precedensu jest fakt że w kategorii Open swoje miody wystawiły wszystkie działające w Polsce profesjonalne miodosytnie. Taka sytuacja nieczęsto ma miejsce. Sam konkurs został zorganizowany po raz siódmy. Co roku organizator Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła dba o wysoki poziom samych zawodów. Nadmienię także że jest to jedyny w Polsce konkurs poświęcony tylko i wyłącznie miodom pitnym.

W tego rocznej edycji miałem okazje oceniać miody kategorii OPEN. Spośród ocenianych 15 miodów, zdecydowanie wybiły się dwa; półtorak Rex Honestus wystawiony przez firmę TIM, oraz dwójniak „Kasztel Nidzicki” z Miodosytni Nidzickiej. Pierwszy uwiódł sędziów aromatem orzecha włoskiego, barwą dojrzałego kasztana oraz bogatym smakiem. Drugi zauroczył lekkością oraz niesamowitym delikatnym miodowym posmakiem, w którego ulotnej nucie dosłownie słychać bzyczenie pszczół. Wygrał Rex Honestus, choć moim zdaniem oba zasłużyły na pierwsze miejsce Rex w kategorii półtoraków, Kasztel w dwójniakach. I właśnie wrzucenie miodów od czwórniaków do półtoraków do jednej kategorii jest rzeczą na pewno wymagającą zmiany w latach kolejnych.

Impreza Zacna!!! Polecam ją każdemu, a w szczególności domowym miodosytnikom. Jest to niepowtarzalna okazja porównania swojego warsztatu z innymi zapaleńcami, a także po prostu spotkania się i porozmawiania o naszej pasji.

Komplet wyników w wszystkich trzech kategoriach dostępny na stronie Konfraternii.

Więcej : www.michalsaks.com

Źródło: VII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych

Written by admin on Grudzień 3rd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format drukowanie z internetu