Paranoicy chcą wyceniać naturę   no comments

Posted at 4:20 am in Nowinki pszczelarskie
Pieniądze, czyli Ile jest warta woda i koryto rzeki czy łąka, na której rosną chronione storczyki – nad tym głowią się teraz dyrektorzy podlaskich parków narodowych. Ministerstwo Środowiska nakazało bowiem oszacować wartość cennych przyrodniczo terenów, którymi zarządzają. Takie jest prawo.

- Nie da się ocenić wartości przyrodniczej terenów parku – mówi Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego. – Jeśli na danej działce jest gniazdo bardzo rzadkiego ptaka, to tego nie da się wycenić. Z kolei jeżeli za zerwanie storczyka grozi mandat w wysokości stu złotych, to chyba powinienem wszystkie storczyki pomnożyć przez sto.

Dyrektorzy parków narodowych mają teraz spory problem. Muszą bowiem wycenić każdy metr kwadratowy ziemi, który jest w ich zarządzie. Do tej pory musieli jedynie wykazać, ile tysięcy hektarów obejmuje park. Nie było jednak potrzeby określania ich wartości.

– Przyroda to dzieło niepowtarzalne i tego się wycenić nie da – denerwuje się Wojciech Dudziuk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Tymczasem wycenione muszą być łąki, lasy, rozlewiska oraz wody, które obejmują parki narodowe. – W naszym przypadku 40 procent to grunty prywatne. Mamy wiedzę, ile kosztuje łąka, nieużytek czy też las liściasty, bo skupujemy takie działki. Możemy jednak mieć problem z wyceną wód. Nie wiemy za bardzo, jak się do tego zabrać – przyznaje Wojciech Dudziuk.

Wartość oceni pracownik albo rzeczoznawca. Ale za pieniądze.

W parkach nad Narwią i Biebrzą wyceną zajmują się pracownicy. Natomiast Białowieski Park Narodowy chce, by zrobił to rzeczoznawca.

– To karkołomne zadanie i my się tego nie podejmiemy – wyjaśnia Zdzisław Szkiruć, dyrektor BPN. – Przygotowujemy zapytania do specjalistycznych firm. Gdy będziemy mieli orientacyjną cenę, wystąpimy do ministra o przydzielenie pieniędzy. Konia z rzędem temu, kto potrafi wycenić wartość rezerwatu ścisłego i jego bioróżnorodność. Ale takie jest polecenie i będziemy się nad tym głowić.

Ministerialne zarządzenie to efekt kontroli NIK dotyczącej gospodarowania gruntami w parkach narodowych. Inspektorzy zarzucili brak w księgach rachunkowych wartości gruntów, którymi trwale zarządzają parki. Jest to niezgodne z ustawą o rachunkowości.

Źródło: Paranoicy chcą wyceniać naturę

Written by admin on Luty 26th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin