Paranoicy chcą wyceniać naturę   no comments

Posted at 4:20 am in Nowinki pszczelarskie
Pieniądze, czyli Ile jest warta woda i koryto rzeki czy łąka, na której rosną chronione storczyki – nad tym głowią się teraz dyrektorzy podlaskich parków narodowych. Ministerstwo Środowiska nakazało bowiem oszacować wartość cennych przyrodniczo terenów, którymi zarządzają. Takie jest prawo.

- Nie da się ocenić wartości przyrodniczej terenów parku – mówi Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego. – Jeśli na danej działce jest gniazdo bardzo rzadkiego ptaka, to tego nie da się wycenić. Z kolei jeżeli za zerwanie storczyka grozi mandat w wysokości stu złotych, to chyba powinienem wszystkie storczyki pomnożyć przez sto.

Dyrektorzy parków narodowych mają teraz spory problem. Muszą bowiem wycenić każdy metr kwadratowy ziemi, który jest w ich zarządzie. Do tej pory musieli jedynie wykazać, ile tysięcy hektarów obejmuje park. Nie było jednak potrzeby określania ich wartości.

– Przyroda to dzieło niepowtarzalne i tego się wycenić nie da – denerwuje się Wojciech Dudziuk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Tymczasem wycenione muszą być łąki, lasy, rozlewiska oraz wody, które obejmują parki narodowe. – W naszym przypadku 40 procent to grunty prywatne. Mamy wiedzę, ile kosztuje łąka, nieużytek czy też las liściasty, bo skupujemy takie działki. Możemy jednak mieć problem z wyceną wód. Nie wiemy za bardzo, jak się do tego zabrać – przyznaje Wojciech Dudziuk.

Wartość oceni pracownik albo rzeczoznawca. Ale za pieniądze.

W parkach nad Narwią i Biebrzą wyceną zajmują się pracownicy. Natomiast Białowieski Park Narodowy chce, by zrobił to rzeczoznawca.

– To karkołomne zadanie i my się tego nie podejmiemy – wyjaśnia Zdzisław Szkiruć, dyrektor BPN. – Przygotowujemy zapytania do specjalistycznych firm. Gdy będziemy mieli orientacyjną cenę, wystąpimy do ministra o przydzielenie pieniędzy. Konia z rzędem temu, kto potrafi wycenić wartość rezerwatu ścisłego i jego bioróżnorodność. Ale takie jest polecenie i będziemy się nad tym głowić.

Ministerialne zarządzenie to efekt kontroli NIK dotyczącej gospodarowania gruntami w parkach narodowych. Inspektorzy zarzucili brak w księgach rachunkowych wartości gruntów, którymi trwale zarządzają parki. Jest to niezgodne z ustawą o rachunkowości.

Źródło: Paranoicy chcą wyceniać naturę

Written by admin on Luty 26th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan