400 tys. złotych na owce   no comments

Posted at 4:20 am in Nowinki pszczelarskie

Już po raz kolejny organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie zrzeszające hodowców owiec i kóz, działające na rzecz zachowania kultury pasterskiej z województwa śląskiego mogą starać się o środki finansowe na rozwój swoich hodowli. Do wzięcia jest 400 tysięcy złotych.

 

Głównym celem projektu jest ochrona bioróżnorodności hal i polan górskich Beskidów. Te naturalne dla hodowli owiec tereny przez lata zarastały, co przyczyniało się do ginięcia wielu cennych gatunków roślin i zwierząt oraz powodując nieodwracalne zmiany w lokalnym krajobrazie.

Dzięki staraniom samorządów i lokalnych hodowców owiec, w ostatnich latach udało zahamować się ten proces. W 2011 roku w ramach programu „Owca Plus” odnowionych zostanie piętnaście kompleksów hal o łącznej powierzchni ponad 482 hektarów. Wśród nich jest między innymi Złoty Groń w gminie Istebna, góra Tuł w gminie Goleszów, Kotarz w gminie Brenna, Cienków Niżny w Wiśle i kompleks Czantorii w Ustroniu.

Pochodzące z budżetu samorządu województwa środki w wysokości 400 tys. złotych przeznaczone zostaną na rozwój hodowli ras Cakiel Podhalański, Polska Owca Górska, a także krzyżówek ras. W tym ostatnim przypadku owce muszą być jednak zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przygotowanie terenu pod wypas. Należy w tym celu usunąć niepożądaną roślinność, w miarę potrzeby wybudować lub wyremontować bacówkę, szałas lub koszor, postawić ogrodzenie i zainstalować flary do ochrony przed wilkami. Dodatkowym atutem jest umieszczenie ławek lub budowa miejsc wypoczynku oraz tablic informacyjnych dla turystów.

POLECAMY: Ostatnie chwile zimy… Może na narty?

W tym samym czasie realizowany jest również drugi konkurs, który ma na celu wsparcie działań promujących Program Owca Plus. 75 tys. złotych przeznaczonych zostanie na organizację imprez, których celem ma być między innymi przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pasterstwem i kulturą Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz promocja produktów pochodzenia owczego i koziego.

O wsparcie z budżetu samorządu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz spółdzielnie zrzeszające hodowców owiec i kóz, działające na rzecz zachowania kultury pasterskiej.

 

Źródło: 400 tys. złotych na owce

Written by admin on Luty 26th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin