Najlepsze nalewki na miodzie   no comments

Posted at 10:40 pm in Polski Miód
Nalewka jarzębinowa

30 dag owoców jarzębiny
3/4 l czystej wódki
syrop z pół szklanki cukru,
1-2 łyżki miodu (najlepiej lipowego) oraz szklanki wody
Nalewkę nastaw po pierwszych przymrozkach – wtedy jagody tracą cierpkość. Opłukujemy je, wsyp do żaroodpornego naczynia i wstaw do piekarnika (180°C). Po 15 min piekarnik wyłącz, a owoce zostaw na kolejnych 45 min. Ostudzone owoce zalej wódką i odstaw w ciemne miejsce na pół roku. Zlej płyn, dosłódź syropem i odstaw na dziesięć dni.

Najlepsze nalewki na miodzie

Nalewka z dzikiej róży
30 dag owoców dzikiej róży,
szklanka cukru,
pół szklanki miodu,
pigwa,
kawałek kory cynamonowej,
3/4 l wódki
Owoce oczyść z pestek i włosków i opłucz. Usuń gniazda nasienne z pigwy i pokrój ją w paski. Wszystko zasyp cukrem i odstaw na dobę. Dodaj cynamon, miód, zalej wódką. Odstaw na cztery tygodnie, potem płyn przefiltruj i zlej do butelek. Nalewka jest gotowa po czterech miesiącach.

Nalewka aroniowa
30 dag owoców aronii,
1/2 l czystej wódki,
szklanka cukru,
laska wanilii,
skórka pomarańczowa,
3-4 goździki,
pół szklanki płynnego miodu,
1/4 l spirytusu
Owoce przepłucz na sicie zimną wodą i lekko rozgnieć drewnianą łyżką. Aby straciły goryczkę, wstaw je na godzinę do wyłączonego piekarnika (nagrzanego przedtem do temperatury 180°C). Przełóż do słoja. Następnego dnia zalej wódką, dodaj przyprawy i miód. Odstaw na trzy tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przeflitruj płyn i dodaj do niego spirytus. Odstaw na trzy, cztery miesiące.

Nalewka wiśniowa
2 kg wiśni,
2,5 l czystej wódki,
syrop z 1,5 l wody, 1,5 kg cukru i 1/4 l miodu gryczanego,
1/4 l spirytusu,
2 łyżki rumu,
Wiśnie przepłucz i wydryluj. Owoce oraz 1/5 pestek wrzuć do słoja, zalej wódką i szczelnie zamknij. Odstaw na miesiąc, trzy razy w tygodniu potrząsając słojem. Następnie ostrożnie zlej płyn, dodaj syrop, spirytus i rum. Odstaw na półtora miesiąca, po czym przefiltrowaną nalewkę przelej do butelek.

 Nalewka Pana Jana

50 dag bardzo dojrzałych wiśni
1 szklanka miodu

25 dag suszonych śliwek 
15 goździków
1 l spirytusu 
3 szklanki wody
Do gąsiorka wsypać wiśnie ( połowę wydrylować ), zalać stopionym miodem, zostawić na 24 godziny. Następnego dnie dodać śliwki pokrojone w paseczki, goździki, zalać spirytusem wymieszanym z przegotowaną wodą. Zostawić w cieple na 10-12 dni, codziennie potrząsając gąsiorkiem, po czym nalewkę zlać, owoce przecisnąć przez płótno, wszystko przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek i szczelnie zakorkować. Podawać nie wcześniej niż po 6-8 miesiącach.

 Nalewka malinowa

30 dag miodu akacjowego 
½ kg dojrzałych malin
½ l wody 
0,75 l spirytusu
Zagotować miód z wodą, zszumować i gorącym zalać maliny. Po dwu dniach zlać przez sitko lub płótno, podgrzać o dodać spirytus. Właściwego smaku i aromatu nabiera po 6 dniach.
Nalewka miętowa
2 dag mięty ( może być suszona ) 
30 dag miodu
0,5 l spirytusu 
0,65 l wody
Miętę zalać spirytusem i odstawić na 24 godziny, następnie zlać przez sitko. Miód z wodą zagotować, zszumować i dodać spirytus. Dojrzewa dopiero po 2-3 tygodniach.
Nalewka kminkowa czyli alasz
0,75 l wody 
1 dag kminku
30 dag miodu wielokwiatowego 
½ l spirytusu
Zagotować miód z wodą, zszumować, do wrzącego roztworu wrzucić kminek i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie zlać przez sitko, podgrzać i dodać spirytus. Dojrzewa 10 dni.
Nalewka waniliowa
2 łyżki suchej herbaty 
1 łyżka miodu
mały kawałek wanilii 
1 szklanka spirytusu
1 szklanka słodkiego tokaju lub miodu pitnego 
2 kieliszki śliwowicy lub winiaku
1 szklanka wody
Wanilię drobno posiekać i zagotować w wodzie z miodem. Wrzątkiem zaparzyć herbatę i ostudzić, a następnie przecedzić do butelki. Dolać spirytus, tokaj i śliwowicę. Wymieszać i odstawić. Po tygodniu nalewka jest już dobra, ale lepiej gdy postoi 2-3 miesiące.
Nalewka z tarniny
2 l owoców tarniny 
1 kg miodu
1 kg cukru 
2 l spirytusu
1 l wody 
1 cytryna
Owoce tarniny z dodatkiem cukru gotować przez pół godziny w litrze wody. Po przestudzeniu dodać miód i spirytus, wymieszać, położyć na wierzch pokrojoną w plasterki cytrynę, przykryć płótnem i po trzech tygodniach ostrożnie zlać i przefiltrować.
Nalewka z tarniny „Zimowa”
1 kg przemarzniętych owoców tarniny 
0,5 l czystej wódki
60 dag cukru 
0,25 l spirytusu
1 l wody
Owoce umyć, ponakłuwać szpilką, wrzucić do słoja, przesypać cukrem i odstawić. Po 2-3 tygodniach, gdy puszczą sok połowę owoców usunąć, odciskając z nich sok do słoja, a pozostałe zalać spirytusem wymieszanym z wódką, zamknąć i odstawić na 3-4 tygodnie. Następnie płyn przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić na 6 miesięcy do piwnicy.

Nalewka z kwiatów lipy
2 szklanki płynnego miodu lipowego
2 szklanki kwiatów lipy
2 szklanki spirytusu 96 procentowego
50 ml 2 szklanki wody
1 cytryna
Sposób przyrządzenia: Zagotować wodę, ostudzić i wymieszać z miodem. Wlać spirytus, ponownie wymieszać i wlać do słoja. Szczelnie zamknąć i odstawić na 3 dni. Po tym czasie dodać kwiaty lipy i odstawić nalewkę na 3 tygodnie w chłodne miejsce. Sokiem z połowy cytryny zalać w słoiku 50 ml. spirytusu i odstawić na 2 dni. Dwie łyżeczki otrzymanego w ten sposób ekstraktu wlać do wcześniej przefiltrowanej przez gazę nalewki , dodać sok z cytryny i ponownie odstawić do sklarowania na 3 tygodnie. Następnie nalewkę przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić w chłodne miejsce na 5-6 miesięcy. Super nalewka na zimowe długie wieczory…Źródło: Najlepsze nalewki na miodzie

Written by admin on Sierpień 15th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wydruki z internetu lublin