Niezwykły grób młodej pary sprzed 2700 lat   no comments

Posted at 2:00 am in Polski Miód

Odkrycia dokonał zespół kierowany przez prof. Nikolaosa Stambolidesa z Uniwersytetu Krety. Na starożytnym cmentarzysku w miejscowości Eleutherna w południowej części wyspy w VII wieku p.n.e. pogrzebano dwoje młodych ludzi: kobietę i mężczyznę. Na okrywający ich całun naszyte były złote listki, archeolodzy naliczyli ich ponad 3 tysiące.

Resztki całunu badane są w laboratorium, aby ustalić, z czego był utkany: z wełny czy lnu. Równolegle analizowane jest DNA zmarłych pobrane z kości. Badacze chcą stwierdzić, czy mężczyznę i kobietę łączyło pokrewieństwo.

Zmarłych wyposażono w cenne przedmioty: 386 szklanych paciorków pochodzących z Egiptu, które stanowiły dwa bliźniacze naszyjniki, złotą rozetę, 12 naczyń ceramicznych i miedzianych.

Szczególną uwagę badaczy zwrócił złoty posążek przedstawiający głowę kobiety z tułowiem pszczoły. Jest to postać z mitologii greckiej: królewna Melissa karmiła miodem Zeusa i została przemieniona w pszczołę. – To pierwsze znalezisko tak wspaniałych złotych darów grobowych w świecie helleńskim z tej epoki, nie spotkaliśmy takiego nigdzie – podkreśla prof. Stambolides.

Rzeczpospolita

Źródło: Niezwykły grób młodej pary sprzed 2700 lat

Written by admin on Październik 2nd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan skanowanie lublin