Ranking Turystyczny   no comments

Posted at 1:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Dolina i Bagna Biebrzy – ostoja dzikiej przyrody – zostały uznane za „Modelowy europejski ośrodek turystyki wodnej 2010” w Polsce.
Wczoraj w Brukseli, podczas uroczystej ceremonii, wręczono nagrody EDEN (ang. European Destination of Excellence, europejski modelowy ośrodek  turystyczny). Otrzymało je 25 malowniczo położonych regionów i miejscowości w Europie. Celem konkursu było nagrodzenie innowacyjności i poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju  w podejściu do zarządzania ofertą turystyczną i do jej promowania. W ten sposób nagroda EDEN służy promowaniu nowych i mniej znanych ośrodków turystycznych w UE. Ponadto inicjatywa upowszechnia wiedzę na temat stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w turystyce, a poprzez promowanie mniej znanych ośrodków przyczynia się do zmniejszenia ruchu turystycznego tam, gdzie jest on zbyt intensywny.

Wszystkie nagrodzone ośrodki to atrakcyjne turystycznie miejsca, w których poprzez ekologiczne działania chroni się przyrodę, aby zachować ekosystemy dla przyszłych pokoleń. Nagrodzone regiony i miejscowości, z których większość znajduje się nad morzem, nad jeziorem lub rzeką, stosują innowacyjne podejście do oferty turystyki wodnej, nie tylko aby podnosić jakość środowiska naturalnego, ale również po to, aby zaradzić sezonowemu charakterowi tego rodzaju turystyki i skierować ruch turystyczny do mniej znanych ośrodków – powiedział Antonio Tajani, europejski komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości.

Tytuł „modelowego ośrodka turystyki wodnej 2010” otrzymało 25 ośrodków turystycznych z całej Europy:
- Seelentium – region Innviertel w Górnej Austrii,
- jeziora Eau d’Heure (Belgia),
- obwód Silistra (Bułgaria),
- Nin (Chorwacja), Kato Pyrgos (Cypr),
- Bystřicko (Republika Czeska), jezioro Võrtsjärv (Estonia),
- Saimaa Holiday (Finlandia),
- Le Grand Site du Marais poitevin (Francja),
- Vorpommersche Flusslandschaft (Krajobraz Rzeczny Pomorza Przedniego) (Niemcy),
- prefektura Sevres (Grecja),
- jezioro Tisza (Cisa) (Węgry),
- region Westfjords (Islandia),
- półwysep Loop Head w hrabstwie Clare – Kilkee (Irlandia),
- gmina Monte Isola (Włochy),
- kurort morski Jūrmala (Łotwa),
- region Zarasai (Jeziorosy) – Niebiańskie wybrzeże na Ziemi (Litwa),
- Parc Naturel de la Haute-Sûre (Park Krajobrazowy Górnej Sûre ) (Luksemburg),
- Isla (Senglea) (Malta),
- WaterReijk Weerribben Wieden-Giethoorn wraz z bagnami (Niderlandy),
- Dolina i Bagna Biebrzy – ostoja dzikiej przyrody (Polska),
- Geoagiu Băi (Rumunia),
- rzeka Kolpa (Słowenia),
- A Guarda (Hiszpania),
- jezioro wulkaniczne Bitlis-Nemrut (Turcja).

Od 2007 r. EDEN promuje modele zrównoważonej turystyki w Unii Europejskiej i państwach kandydujących. Projekt opiera się na corocznych konkursach krajowych, w których wyłaniane są „modelowe ośrodki turystyczne” w każdym z uczestniczących państw. Poszukiwanie modelowych rozwiązań w europejskiej turystyce ma co roku inny temat przewodni, wybrany przez Komisję wraz z odpowiednimi krajowymi organami odpowiedzialnymi za turystykę. Dotychczas tematami przewodnimi były: turystyka wiejska (2007), lokalne dziedzictwo niematerialne (2008), obszary chronione (2009), a w bieżącym roku – turystyka wodna.

Źródło: Ranking Turystyczny

Written by admin on Październik 3rd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin