Jedzenie z recyclingu   no comments

Posted at 11:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Eksperci z Food Standarts Agency odkryli, że zdrowa żywność może być przyczyną tycia – informuje dailymail.co.uk. Badania wykazały, że ludzie zwykle zakładają, że zdrowa żywność, a w szczególności ekologiczne przekąski, zawierają mniej kalorii niż ich odpowiedniki produkowane w konwencjonalny sposób. Takie myślenie jest błędem i może prowadzić do spożywania większej ilości jedzenia.

Dla tych, którzy korzystają ze zdrowej żywności w celach leczniczych, to zagrożenie nie powinno mieć większych konsekwencji. Inaczej ma się sprawa z ludźmi, którzy chcą „żyć zdrowo”. Takie rozwiązanie może oznaczać dla nich problemy z wagą.food killer

Amerykańscy naukowcy poprosili o opinię na temat żywności ekologicznej i konwencjonalnej prawie 150 klientów. W rzeczywistości wszystkie produkty były ekologiczne, niektóre zostały tylko błędnie oznaczone.

Badanych zapytano również o to, jak smaczne i pożywne są przekąski, które wybierali. Badanie wykazało, że produkty, które były oznaczone jako „ekologiczne” zostały uznane za posiadające o 40 procent mniej kalorii, a także mniej tłuszczu. Ponadto klienci uznali, że te produkty są smaczniejsze i warto zapłacić za nie więcej.

Jenny Wan-chen Lee z Uniwersytetu Cornell uważa, że taki wynik badania pokazuje tzw. „efekt halo”. – Tak samo jak zakłada się, że atrakcyjna osoba jest inteligentna, tak samo możemy powiedzieć, że zdrowa żywność jest dla nas lepsza niż zwykła – tłumaczy Wan-chen Lee.

Z takim myśleniem wiąże się jednak pewien problem. Jeśli z jakiegoś powodu ludzie wybierający żywność ekologiczną uznają, że wytwarzanie bez pomocy pestycydów, nawozów sztucznych i technik intensywnej hodowli oznacza mniejszą ilość kalorii, to może skończyć się to problemami z jedzeniem i przybraniem na wadze.

Badania dodatkowo wykazały, że wartości odżywcze zdrowej żywności wcale nie muszą być wyższe niż produktów konwencjonalnych. – Ekologicznie wyprodukowane owoce, warzywa, mięsa, jaja i produkty mleczarskie nie są zdrowsze lub bardziej odżywcze niż konwencjonalnie produkowana żywność – podają inspektorzy Food Standarts Agency (FSA).

- To przesunięcie popytu wśród konsumentów na ekologicznie produkowaną żywność jest przyczyną pojawienia się przekonań, że ekologicznie produkowana żywność jest zdrowsza i ma lepszy profil składników odżywczych – powiedział dr Alan Dangour kierujący badanianiami w FSA. – Wprawdzie stwierdzono niewielką różnicę w zawartości składników odżywczych, jednak nie jest ona tak wysoka, aby wydatnie wpływać na zdrowie – kontynuuje. Według raportu Dangoura, obecnie nie ma dowodów na poparcie opinii o wyższości żywności ekologicznej.

Krytycy podkreślają jednak, że te opinie pomijają efekty uboczne pestycydów, a także nie mówią nic o tym, że rolnictwo ekologiczne pozytywnie wpływa na zwierzęta. Według nich to właśnie unikanie potencjalnie szkodliwych pozostałości chemicznych jest głównym czynnikiem motywującym do zakupu produktów ekologicznych.

(RZ)

Źródło: Jedzenie z recyclingu

Written by admin on Kwiecień 16th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy