Jedzenie z recyclingu   no comments

Posted at 11:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Eksperci z Food Standarts Agency odkryli, że zdrowa żywność może być przyczyną tycia – informuje dailymail.co.uk. Badania wykazały, że ludzie zwykle zakładają, że zdrowa żywność, a w szczególności ekologiczne przekąski, zawierają mniej kalorii niż ich odpowiedniki produkowane w konwencjonalny sposób. Takie myślenie jest błędem i może prowadzić do spożywania większej ilości jedzenia.

Dla tych, którzy korzystają ze zdrowej żywności w celach leczniczych, to zagrożenie nie powinno mieć większych konsekwencji. Inaczej ma się sprawa z ludźmi, którzy chcą „żyć zdrowo”. Takie rozwiązanie może oznaczać dla nich problemy z wagą.food killer

Amerykańscy naukowcy poprosili o opinię na temat żywności ekologicznej i konwencjonalnej prawie 150 klientów. W rzeczywistości wszystkie produkty były ekologiczne, niektóre zostały tylko błędnie oznaczone.

Badanych zapytano również o to, jak smaczne i pożywne są przekąski, które wybierali. Badanie wykazało, że produkty, które były oznaczone jako „ekologiczne” zostały uznane za posiadające o 40 procent mniej kalorii, a także mniej tłuszczu. Ponadto klienci uznali, że te produkty są smaczniejsze i warto zapłacić za nie więcej.

Jenny Wan-chen Lee z Uniwersytetu Cornell uważa, że taki wynik badania pokazuje tzw. „efekt halo”. – Tak samo jak zakłada się, że atrakcyjna osoba jest inteligentna, tak samo możemy powiedzieć, że zdrowa żywność jest dla nas lepsza niż zwykła – tłumaczy Wan-chen Lee.

Z takim myśleniem wiąże się jednak pewien problem. Jeśli z jakiegoś powodu ludzie wybierający żywność ekologiczną uznają, że wytwarzanie bez pomocy pestycydów, nawozów sztucznych i technik intensywnej hodowli oznacza mniejszą ilość kalorii, to może skończyć się to problemami z jedzeniem i przybraniem na wadze.

Badania dodatkowo wykazały, że wartości odżywcze zdrowej żywności wcale nie muszą być wyższe niż produktów konwencjonalnych. – Ekologicznie wyprodukowane owoce, warzywa, mięsa, jaja i produkty mleczarskie nie są zdrowsze lub bardziej odżywcze niż konwencjonalnie produkowana żywność – podają inspektorzy Food Standarts Agency (FSA).

- To przesunięcie popytu wśród konsumentów na ekologicznie produkowaną żywność jest przyczyną pojawienia się przekonań, że ekologicznie produkowana żywność jest zdrowsza i ma lepszy profil składników odżywczych – powiedział dr Alan Dangour kierujący badanianiami w FSA. – Wprawdzie stwierdzono niewielką różnicę w zawartości składników odżywczych, jednak nie jest ona tak wysoka, aby wydatnie wpływać na zdrowie – kontynuuje. Według raportu Dangoura, obecnie nie ma dowodów na poparcie opinii o wyższości żywności ekologicznej.

Krytycy podkreślają jednak, że te opinie pomijają efekty uboczne pestycydów, a także nie mówią nic o tym, że rolnictwo ekologiczne pozytywnie wpływa na zwierzęta. Według nich to właśnie unikanie potencjalnie szkodliwych pozostałości chemicznych jest głównym czynnikiem motywującym do zakupu produktów ekologicznych.

(RZ)

Źródło: Jedzenie z recyclingu

Written by admin on Kwiecień 16th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin wydruki z internetu lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin