Wysoka cena miodu spadziowego   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Ten rok nie oszczędził także pszczelarzy. Nie najlepiej było już z miodem lipowym i rzepakowym. Teraz okazuje się, że prawdziwa klęska to miód spadziowy. Zbiory są gorsze od poprzednich lat- nawet o 70 procent.

Miodu będzie mniej dużo mniej niż w latach poprzednich.

Miodu będzie mniej dużo mniej niż w latach poprzednich.
Izydor Guzik z podrzeszowskiej Hermanowej ma dwie pasieki, a w nich w sumie ponad 90 uli. W tym roku do interesu musiał dołożyć, bo już wiadomo że miodu będzie mniej dużo mniej niż w latach poprzednich.
- Średnio tak uzyskiwałem w normalnych latach około 20 kg, w tym roku 4-5 kg z ula, a to jest cztery razy mniej, dwadzieścia pięć procent z tego co w latach sprzyjających.
Wszystkiemu winna jest pogoda: deszczowa i zmienna. Bieszczadzcy pszczelarze narzekają że w tym roku do miodowego kryzysu dołożyły się niedźwiedzie, które częściej niż zwykle niszczyły pasieki.
Brakuje przede wszystkim miodu spadziowego, z którego słynie Podkarpacie. To właśnie ten miód wpisano na listę najlepszych produktów regionalnych Unii Europejskiej. Ale jak zapewniają pszczelarze mimo słabych zbiorów cena miodu nie powinna wzrosnąć.
Niezależnie od tego czy miód jest lipowy, rzepakowy czy spadziowy ma duże wartości odżywcze. Najczęściej leczymy nim przeziębienie, dodając go do herbaty. Warto jednak wiedzieć że jak twierdzą dietetycy nie jest to dobre rozwiązanie.
Paulina Górska, dietetyk:
- Miód jedzony na zimno tak, natomiast nie podgrzewany, bo miód w temperaturze sześćdziesięciu stopni traci swoje właściwości natybiotyczne. Więc raczej nie herbatka z miodem, lepiej sobie posmarować kromeczkę.
Na Podkarpaciu jest aż ponad 4 tysiące pszczelarzy. I 110 tysięcy pszczelich rodzin. W przeliczeniu na kilometr kwadratowy to aż dwa razy więcej niż w innych regionach Polski.

Źródło: Wysoka cena miodu spadziowego

Written by admin on Październik 4th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy