Niedźwiedzie w pasiece   no comments

Posted at 4:00 am in Polski Miód
Pojawiły się informacje o czterech niedźwiedziach widzianych w rejonie wsi Przysietnica. Miejscowi pszczelarze na wszelki wypadek przenieśli rodziny pszczele z obrzeży lasów pod gospodarstwa. Pracownicy Nadleśnictwa Stary Sącz nie potwierdzają tych rewelacji.- Pierwsi wiedzielibyśmy, gdyby pojawiły się tutaj niedźwiedzie – zapewnia nadleśniczy Paweł Szczygieł.

 

 Niedźwiedzie brunatne czasem odwiedzają Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Przychodzą tutaj w poszukiwaniu jedzenia z Tatr i Słowacji. Ostatni taki przypadek miał miejsce w maju tego roku. Młody, najwyżej 4-letni osobnik, w kilka dni zniszczył osiem uli w dwóch pasiekach na obrzeżach Przysietnicy. – Zostawił wtedy odciski łap, więc nie było wątpliwości, co do sprawcy szkód – dodaje nadleśniczy.

Tym razem miejscowi widzieli rzekomo cztery osobniki, w tym dwa młode, w rejonie rezerwatu Wietrzne Dziury, po północnej stronie stoków Szczeciny. Niedźwiedzie miały wypłoszyć dziki pustoszące uprawy.
Dla leśników ta informacja jest jednak mało wiarygodna.

- Niedźwiedzie to samotniki. Nie chodzą w stadach – przypomina Jan Bulanda, leśniczy z Przysietnicy. – Czasem można natknąć się na matkę z dwoma młodymi, ale to niezwykle rzadki widok.

Bulanda przypuszcza, że ktoś usłyszał w zagajniku odgłosy lochy i młodych warchlaków. Dziki to dość duże zwierzęta i stąd wzięła się pomyłka. Dziki mogło wypłoszyć stado wilków, które czasem przemierza okoliczne tereny.

- Gdyby ktoś mi powiedział, że widział rysia, wcale bym się nie zdziwił. Ale cztery niedźwiedzie razem? Mało prawdopodobne – mówi leśniczy. – Cały czas pracujemy przy wycince drzew i ktoś musiałby zauważyć ślady. Gdyby ktoś natknął się na niedźwiedzia w okolicznych lasach, należy cicho, spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Źródło: Gazeta KrakowskaŹródło: Niedźwiedzie w pasiece

Written by admin on Sierpień 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie plakaty lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan