Pszczelarstwo w Serbii   no comments

Posted at 4:20 am in Nowinki pszczelarskie

Serbia dysponuje ogromnym potencjałem pszczelarskim, lecz wykorzystuje go zaledwie w niewielkim procencie, oświadczył minister rolnictwa Dušan Petrović.
Aktualnie w Serbii około 12 000 osób zajmuje się pszczelarstwem, a wolą państwa jest, aby było coraz więcej tych, dla których może być to dodatkowe zajęcie, oznajmił Petrović na otwarciu Światowego Sympozjum Pszczelarskiego i czwartych Krajowych Targów Pszczelarstwa.
Jak poinformował minister, produkcja miodu w Serbii w ciągu ostatnich lat znacząco się rozwinęła. W roku 2010 i 2011 wyprodukowano 6 000 ton miodu. Ocenia, że w 2010 r. z Serbii eksportowano około 2 000 ton miodu, głównie na rynek Unii Europejskiej. W zeszłym roku było to 1 100 ton. Za kilogram miodu płacono około 3 EUR.
Tego roku państwo zapewni korzystniejsze pożyczki dla pszczelarzy, z niższym oprocentowaniem niż w ubiegłym, kiedy wyniosło ono 8%. Wkrótce zostanie wydane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie, wiadomo jednak, że procedura uzyskania pożyczki zostanie uproszczona, ogłosił minister. Dodał również, że pszczelarze będą mogli liczyć na dotację z części budżetu Ministerstwa Rolnictwa, która jest przeznaczona na produkcję ekologiczną.
Analiza Ministerstwa wykazała, że na inwestycję w jeden ul należy przeznaczać rocznie około 80 EUR. Na inwestycje, które pozwoliłyby na osiągnięcie średniego dochodu i umożliwiły wypłatę emerytur i rent oraz ubezpieczenia zdrowotnego potrzebne jest od 120 do 130 uli, poinformował Przewodniczący Związku Pszczelarskich Organizacji w Serbii Rodoljub Živadinović.

Tekst: emg.rs, zdjęcie: poljoprivreda.info, tłum. i red.: Marta Buraczyńska

Źródło: Pszczelarstwo w Serbii

Written by admin on Luty 25th, 2012

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format