Pszczelarstwo w Serbii   no comments

Posted at 4:20 am in Nowinki pszczelarskie

Serbia dysponuje ogromnym potencjałem pszczelarskim, lecz wykorzystuje go zaledwie w niewielkim procencie, oświadczył minister rolnictwa Dušan Petrović.
Aktualnie w Serbii około 12 000 osób zajmuje się pszczelarstwem, a wolą państwa jest, aby było coraz więcej tych, dla których może być to dodatkowe zajęcie, oznajmił Petrović na otwarciu Światowego Sympozjum Pszczelarskiego i czwartych Krajowych Targów Pszczelarstwa.
Jak poinformował minister, produkcja miodu w Serbii w ciągu ostatnich lat znacząco się rozwinęła. W roku 2010 i 2011 wyprodukowano 6 000 ton miodu. Ocenia, że w 2010 r. z Serbii eksportowano około 2 000 ton miodu, głównie na rynek Unii Europejskiej. W zeszłym roku było to 1 100 ton. Za kilogram miodu płacono około 3 EUR.
Tego roku państwo zapewni korzystniejsze pożyczki dla pszczelarzy, z niższym oprocentowaniem niż w ubiegłym, kiedy wyniosło ono 8%. Wkrótce zostanie wydane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie, wiadomo jednak, że procedura uzyskania pożyczki zostanie uproszczona, ogłosił minister. Dodał również, że pszczelarze będą mogli liczyć na dotację z części budżetu Ministerstwa Rolnictwa, która jest przeznaczona na produkcję ekologiczną.
Analiza Ministerstwa wykazała, że na inwestycję w jeden ul należy przeznaczać rocznie około 80 EUR. Na inwestycje, które pozwoliłyby na osiągnięcie średniego dochodu i umożliwiły wypłatę emerytur i rent oraz ubezpieczenia zdrowotnego potrzebne jest od 120 do 130 uli, poinformował Przewodniczący Związku Pszczelarskich Organizacji w Serbii Rodoljub Živadinović.

Tekst: emg.rs, zdjęcie: poljoprivreda.info, tłum. i red.: Marta Buraczyńska

Źródło: Pszczelarstwo w Serbii

Written by admin on Luty 25th, 2012

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie lublin