Nie istniejąca KAMIANNA   no comments

Posted at 9:00 am in Nowinki pszczelarskie

Mieszkańcy wsi Kamianna koło Krynicy-Zdroju opowiedzieli się na zebraniu wiejskim, że chcą zmiany nazwy swojej miejscowości na… Kamianna. To był najkrótszy i najprostszy sposób naprawienia błędu, który w latach 70. minionego wieku popełnił jakiś urzędnik w Warszawie.
- Problem pojawił się, kiedy wypełniałem przez internet formularza spisu powszechnego – opowiada Jacek Nowak, właściciel Pasieki Barć w Kamiannej. – Wpisywałem wszystko, jak należy, a system wyrzucał mnie. Na ekranie wyświetlała się informacja, że w Polsce nie ma miejscowości o nazwie Kamianna.
Dociekając, w czym rzecz, odkrył, że w oficjalnym rejestrze nazw w kraju, jest miejscowość Kamienna w gminie Łabowa.

Spis powszechny i związane z nim kłopoty Jacka Nowaka okazała się wierzchołkiem góry lodowej. Wyszło na jaw, że od wsi i gminy aż po Małopolski Urząd Marszałkowski funkcjonuje wyłącznie nazwa Ka-mianna. Natomiast w instytucjach rządowych mowa jest o Kamiennej.

Sprawa stała się poważna w związku z wprowadzaniem systemu elektronicznej administracji. Wojewoda małopolski usiłował skorygować urzędniczą pomyłkę sprzed dziesięcioleci. Nic to nie dało.

W Kamiannej poczytano przepisy i postanowiono wziąć sprawy w swoje ręce. W środę wieczór na zebranie wiejskie przyszło nie wymagane 5 procent mieszkańców z prawem głosu, a 40 proc. Jednogłośnie zdecydowali, że zmieniają nazwę swej wsi z Kamienna na Kamianna. Za tydzień uchwałę podejmie Rada Gminy Łabowa. Dokument trafi następnie do Warszawy i spowoduje, że Kamianna znów oficjalnie będzie Kamianną.

500 lat historii

Pierwszy raz wzmianka o Kamiannej pojawiła się w 1577 r. w dokumentach biskupa Myszkowskiego, który nadał wsi sołectwo.

W 1637 r. lokowano tutaj parafię greckokatolicką, Przed II wojną światową była to duża miejscowość, zamieszkiwana głównie przez Łemków. Na samej polanie Jaworynka było więcej gospodarstw niż w całej wsi w latach 50 XX w. Polscy osadnicy przybyli po wysiedleniu Łemków w 1947 roku. „Grecką” cerkiew przeniesiono do Bukowca (gm. Korzenna) i zaadaptowano na świątynię obrządku rzymskiego. W Kamiannej na kościół zamieniono cerkiew prawosławną.

W 1960 r. pieczę duszpasterską nad wioską oddano kapłanom z Oratorium św. Filipa Neri. Do wsi przybył ks. Henryk Ostach, który rozwinął w niej pszczelarstwo i apiterapię. Dziś mieszka tutaj ponad 200 osób.

Źródło: Nie istniejąca KAMIANNA

Written by admin on Grudzień 6th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format skanowanie dokumentacji lublin skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum