Pszczelarze Zawodowi odzyskają 550 tys.   no comments

Posted at 9:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Pszczelarze odzyskają 550 tys. zł VAT

Promowanie produktów regionalnych przez stowarzyszenie nie jest działalnością statutową, ale ma cechy reklamy i można odliczyć od tego VAT. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wydał korzystny wyrok dla Związku Pszczelarzy.

Sprawa dotyczyła zwrotu VAT z faktur wystawianych przez stowarzyszenie w związku z realizacją kampanii reklamowej promującej m.in. miód. Związek za wpłaty firm pszczelarskich wystawiał faktury o treści „realizacja reklamy w projekcie Życie Miodem Słodzone”. Wpłaty te były potrzebne na zgromadzenie 20 proc. środków własnych niezbędnych do otrzymania dofinansowania z UE na kampanię. W zamian za to firmy z branży mogły umieścić na swoich produktach logo kampanii.

Urząd skarbowy odmówił zwrotu VAT z tych faktur, ponieważ uznał, że faktury są jedynie potwierdzeniem wpłat poszczególnych członków i nie są związane z reklamą. Według organu takie działania wpisują się w realizację zadań statutowych stowarzyszenia i nie podlegają VAT.

Związek zaskarżył decyzję do sądu. W pierwszej instancji sprawę przegrał, ale NSA uchylił niekorzystny dla pszczelarzy wyrok WSA.

Sędzia Marek Kołaczek podkreślił, że działalność związku miała charakter reklamowy. Wyrok jest prawomocny.

Wyrok NSA z 6 grudnia 2011 r., sygn. akt I FSK 1591/10

Źródło: Pszczelarze Zawodowi odzyskają 550 tys.

Written by admin on Grudzień 8th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie