Ksiądz od pszczół   no comments

Posted at 11:20 pm in Polski Miód

To on pierwszy rozwikłał największe tajemnice pszczelich uli. On też pierwszy naukowo udowodnił wartości odżywcze i lecznicze miodu. Poznawanie życia pszczół dla księdza Jana Dzierżona – oprócz posługi kapłańskiej – stanowiło sens życia. I wprawdzie od jego urodzin mija 200 lat, większy znawca tych owadów dotychczas na świat nie przyszedł.

Pan Jan Ruczakowski jest jednym z największych hodowców w Karłowicach, rocznie pozyskuje do 500 kilogramów miodu. Przyznaje, że tak zwane pobieranie pożytku to najtrudniejszy okres dla pszczelarza.

Pszczołami zajmuję się 15 lat, użądliło mnie w ciągu dnia 10-15, gdy brałem pożytek -mówi.

Najlepszy jest miód nawłociowy. To żółta, niepozorna roślina, którą ksiądz Dzierżon sprowadził z Ameryki. Właśnie do Karłowic koło Popielowa, gdzie spędził 49 lat swojego życia.

Tutaj osiągnął swoje największe sukcesy, ogłosił partoneogenezę pszczół, wynalazł ruchomą ramkę, zwaną snozą, wymyślił ul bliźniak – te wynalazki uczyniły go sławnym na całym świecie – mówi ks. Henryk Kaczmarek, proboszcz parafii w Karłowicach.

Choć nie do końca był znany tam, gdzie żył i pracował. Ostatnio się to zmienia. Obchody rocznicy urodzin są okazją do naukowych rozważań, spotkań hodowców, imprez kulturalnych. Karłowice stały się światową stolicą pszczelarstwa. A miejscowi działacze starają się, by historię słynnego rodaka poznali nie tylko najmłodsi.

A że nauki nigdy zbyt wiele, uczyć się możemy również od pszczół.

Pracowitości, sposobu współpracy, tego, że potrafią na trudny czas zgromadzić zapasy pokarmu i umiejętnie nimi gospodarzyć – wymienia prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowe poznanie obala też wiele mitów. Ku uciesze zresztą męskiej części ludzkiej społeczności. Jeżeli tych trutni w rodzinie nie ma, to robotnice gorzej pracują. On nie jest nadzorcą, ale obecność jego feromonów, męskiej osobowości powoduje, że pszczoły lepiej pracują – dodaje prof. Paweł Chorbiński.

Wielki piknik potrwa dzisiaj do wieczora. A obchody urodzin najwybitniejszego pszczelarza w historii odbywać się będą w Karłowicach każdego roku.

Witold Żurawicki
red. J.K.

Źródło: Ksiądz od pszczół

Written by admin on Sierpień 23rd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie Lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów do kawy lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan