Ksiądz od pszczół   no comments

Posted at 11:20 pm in Polski Miód

To on pierwszy rozwikłał największe tajemnice pszczelich uli. On też pierwszy naukowo udowodnił wartości odżywcze i lecznicze miodu. Poznawanie życia pszczół dla księdza Jana Dzierżona – oprócz posługi kapłańskiej – stanowiło sens życia. I wprawdzie od jego urodzin mija 200 lat, większy znawca tych owadów dotychczas na świat nie przyszedł.

Pan Jan Ruczakowski jest jednym z największych hodowców w Karłowicach, rocznie pozyskuje do 500 kilogramów miodu. Przyznaje, że tak zwane pobieranie pożytku to najtrudniejszy okres dla pszczelarza.

Pszczołami zajmuję się 15 lat, użądliło mnie w ciągu dnia 10-15, gdy brałem pożytek -mówi.

Najlepszy jest miód nawłociowy. To żółta, niepozorna roślina, którą ksiądz Dzierżon sprowadził z Ameryki. Właśnie do Karłowic koło Popielowa, gdzie spędził 49 lat swojego życia.

Tutaj osiągnął swoje największe sukcesy, ogłosił partoneogenezę pszczół, wynalazł ruchomą ramkę, zwaną snozą, wymyślił ul bliźniak – te wynalazki uczyniły go sławnym na całym świecie – mówi ks. Henryk Kaczmarek, proboszcz parafii w Karłowicach.

Choć nie do końca był znany tam, gdzie żył i pracował. Ostatnio się to zmienia. Obchody rocznicy urodzin są okazją do naukowych rozważań, spotkań hodowców, imprez kulturalnych. Karłowice stały się światową stolicą pszczelarstwa. A miejscowi działacze starają się, by historię słynnego rodaka poznali nie tylko najmłodsi.

A że nauki nigdy zbyt wiele, uczyć się możemy również od pszczół.

Pracowitości, sposobu współpracy, tego, że potrafią na trudny czas zgromadzić zapasy pokarmu i umiejętnie nimi gospodarzyć – wymienia prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowe poznanie obala też wiele mitów. Ku uciesze zresztą męskiej części ludzkiej społeczności. Jeżeli tych trutni w rodzinie nie ma, to robotnice gorzej pracują. On nie jest nadzorcą, ale obecność jego feromonów, męskiej osobowości powoduje, że pszczoły lepiej pracują – dodaje prof. Paweł Chorbiński.

Wielki piknik potrwa dzisiaj do wieczora. A obchody urodzin najwybitniejszego pszczelarza w historii odbywać się będą w Karłowicach każdego roku.

Witold Żurawicki
red. J.K.

Źródło: Ksiądz od pszczół

Written by admin on Sierpień 23rd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie dokumentacji lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin