Pszczelarze z Legnicy   no comments

Posted at 8:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Niewielu zapewne mieszkańców Chojnowa wie, że w naszym mieście od wielu lat działa Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej w Legnicy Koło Pszczelarzy w Chojnowie.

To rolnicze rzemiosło wywodzi się od bartnictwa, którego rozkwit w Polsce przypada na wiek XVI i XVII.

Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, zwani również bartodziejami. Był to zawód dziedziczny. W Polsce piastowskiej jedynie bartodzieje mieli przywilej dostarczania miodu na dwór książęcy. Posiadali własne cechy, regulujące zwyczaje, rozsądzające spory.

Dziś pszczelarze zrzeszają się w związki, stowarzyszenia, koła, kultywując tradycje i promując zapomnianą nieco profesję oraz zdrowotne właściwości miodu.

Historia chojnowskiego Koła sięga lat pięćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat osiemdziesiątych uległo samorozwiązaniu. W roku 1994 z inicjatywy Władysława Jakusika ówczesnego leśniczego, Koło zostało reaktywowane. Przez kolejnych 17 lat W. Jakusik był aktywnym działaczem ZPZL w Legnicy piastując różne funkcje w Zarządzie. Za swoją pracę był wielokrotnie wyróżniany – między innymi srebrną i złotą odznaką pszczelarską oraz wysokim odznaczeniem pszczelarskim – medalem ks. dr Dzierżona.

Swoją funkcję sprawował do marca. 13 marca na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ukonstytuował się nowy Zarząd. Na jego czele stanął Jerzy Poznar, wiceprezesem wybrano Małgorzatę Swedurę.

Ustępujący Pan Władysław pozostał członkiem naszego Koła jako wielki autorytet w dziedzinie pszczelarstwa – mówi nowo wybrany prezes. – Bardzo cenimy sobie jego wiedzę i doświadczenie, zarówno te praktyczne jak i merytoryczne.

Chojnowskie Koło aktualnie zrzesza 32 członków, którzy posiadają 642 rodziny pszczele. Zakresem działania obejmuje miasto i gminę Chojnów. Zajmuje się poprzez ZPZL, szkoleniami, zakupem rodzin pszczelich, matek, leków oraz sprzętu pszczelarskiego. Działania te są w części refundowane przez Agencję Rynku Rolnego i w ogólnym bilansie przynoszą same korzyści pszczelarzom.

Z ubolewaniem stwierdzam, że na terenie naszego działania są jeszcze pszczelarze nie zrzeszeni, – wyjaśnia J. Poznar - którzy nie doceniają korzyści wynikających z przynależności do Związku. Często zdrowotność ich pasiek i jakość pozyskiwanych produktów budzi zastrzeżenia. Wszyscy członkowie naszego Koła posiadają pasieki zarejestrowane i są nadzorowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy.

Zachęcamy zainteresowanych do zakładania własnych pasiek. To wspaniałe hobby, które oprócz satysfakcji może przynosić także wymierne korzyści, a najdogodniejszym okresem na zakładanie rodzin jest właśnie wiosna.

To ciekawe

* matka pszczela składa dziennie 300 – 3.000 jajeczek (poza okresem zimowym), w ciągu roku ok. 130.000, w ciągu swojego życia ok. 500.000;

* rocznie pszczelarz może przeciętnie pozyskać od jednej rodziny ok. 8–10 kg miodu i ok 1 kg wosku;

* zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy – u pszczoły afrykańskiej to 500 m, a u naszych pszczół północnych i włoskich – około 3 km. Najdalej od ula odlatują pszczoły ukraińskie – do 13 km.

* aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach.

* w zależności od gatunku rośliny, z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem.

* w grobowcach faraonów znajdowano miód nadający się do spożycia

Źródło: Pszczelarze z Legnicy

Written by admin on Kwiecień 21st, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów do kawy warszawa wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin