Pszczelarze z Legnicy   no comments

Posted at 8:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Niewielu zapewne mieszkańców Chojnowa wie, że w naszym mieście od wielu lat działa Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej w Legnicy Koło Pszczelarzy w Chojnowie.

To rolnicze rzemiosło wywodzi się od bartnictwa, którego rozkwit w Polsce przypada na wiek XVI i XVII.

Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, zwani również bartodziejami. Był to zawód dziedziczny. W Polsce piastowskiej jedynie bartodzieje mieli przywilej dostarczania miodu na dwór książęcy. Posiadali własne cechy, regulujące zwyczaje, rozsądzające spory.

Dziś pszczelarze zrzeszają się w związki, stowarzyszenia, koła, kultywując tradycje i promując zapomnianą nieco profesję oraz zdrowotne właściwości miodu.

Historia chojnowskiego Koła sięga lat pięćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat osiemdziesiątych uległo samorozwiązaniu. W roku 1994 z inicjatywy Władysława Jakusika ówczesnego leśniczego, Koło zostało reaktywowane. Przez kolejnych 17 lat W. Jakusik był aktywnym działaczem ZPZL w Legnicy piastując różne funkcje w Zarządzie. Za swoją pracę był wielokrotnie wyróżniany – między innymi srebrną i złotą odznaką pszczelarską oraz wysokim odznaczeniem pszczelarskim – medalem ks. dr Dzierżona.

Swoją funkcję sprawował do marca. 13 marca na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ukonstytuował się nowy Zarząd. Na jego czele stanął Jerzy Poznar, wiceprezesem wybrano Małgorzatę Swedurę.

Ustępujący Pan Władysław pozostał członkiem naszego Koła jako wielki autorytet w dziedzinie pszczelarstwa – mówi nowo wybrany prezes. – Bardzo cenimy sobie jego wiedzę i doświadczenie, zarówno te praktyczne jak i merytoryczne.

Chojnowskie Koło aktualnie zrzesza 32 członków, którzy posiadają 642 rodziny pszczele. Zakresem działania obejmuje miasto i gminę Chojnów. Zajmuje się poprzez ZPZL, szkoleniami, zakupem rodzin pszczelich, matek, leków oraz sprzętu pszczelarskiego. Działania te są w części refundowane przez Agencję Rynku Rolnego i w ogólnym bilansie przynoszą same korzyści pszczelarzom.

Z ubolewaniem stwierdzam, że na terenie naszego działania są jeszcze pszczelarze nie zrzeszeni, – wyjaśnia J. Poznar - którzy nie doceniają korzyści wynikających z przynależności do Związku. Często zdrowotność ich pasiek i jakość pozyskiwanych produktów budzi zastrzeżenia. Wszyscy członkowie naszego Koła posiadają pasieki zarejestrowane i są nadzorowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy.

Zachęcamy zainteresowanych do zakładania własnych pasiek. To wspaniałe hobby, które oprócz satysfakcji może przynosić także wymierne korzyści, a najdogodniejszym okresem na zakładanie rodzin jest właśnie wiosna.

To ciekawe

* matka pszczela składa dziennie 300 – 3.000 jajeczek (poza okresem zimowym), w ciągu roku ok. 130.000, w ciągu swojego życia ok. 500.000;

* rocznie pszczelarz może przeciętnie pozyskać od jednej rodziny ok. 8–10 kg miodu i ok 1 kg wosku;

* zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy – u pszczoły afrykańskiej to 500 m, a u naszych pszczół północnych i włoskich – około 3 km. Najdalej od ula odlatują pszczoły ukraińskie – do 13 km.

* aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach.

* w zależności od gatunku rośliny, z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem.

* w grobowcach faraonów znajdowano miód nadający się do spożycia

Źródło: Pszczelarze z Legnicy

Written by admin on Kwiecień 21st, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin skanowanie lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy plakaty lublin