Wakacyjne eko-warsztaty   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Wakacyjne eko-warsztaty

Koordynatorzy z Fundacji Recal przez całe wakacje odwiedzają miejscowości wypoczynkowe i uczą młodzież zasad selektywanej zbiórki śmieci. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, gdzie uczestnicy mogą posłuchać, jak ważny jest to problem, mogą zapytać, wykazać się swoją wiedzą, a czasami – niestety – i niewiedzą. Ale od tego są właśnie koordynatorzy. Sławomir Orlik był świadkiem takiego szkolenia w Międzyzdrojach:

Joanna Liśnicka – koordynatorka z Recalu: – Chodzi o to, żeby to nie była nudna teoria w czasie wakacji, tylko na zasadzie zabawy, dyskusji, twórczego myślenia na warsztatach.

- Nie wiedziałam, że plastik albo aluminium można tyle razy przetwarzać. Z aluminium można robić takie duże pociągi.

Barbara Matuszczyk – kierownik kolonii, Tarnowskie Góry: – Wszędzie się uczymy i na wakacjach takie lekcje są potrzebne. Dzieci to interesuje, bo dzieci były przygotowane na to, że spotkamy panią, która uświadomi im i nauczy je nowych rzeczy.

Joanna Liśnicka: – Dzieci nie mają takiej świadomości, że nie wszystko powinno pojawić się w pojemniku. Np. jak mamy niebieski pojemnik na makulaturę, to nie każdy papier powinien tam trafić.

- U nas w szkole jest specjalny pojemnik na baterie i przynosimy te zużyte.
Puste butelki plastikowe – do plastiku.

Joanna Liśnicka: – Patrząc na zasób wiedzy tych maluchów i porównując choćby do wiedzy wychowawców, można się zdziwić, że zasób wiedzy młodzieży jest większy. To za sprawą edukacji w szkołach: przyroda, ekologia, biologia.
Najważniejszą rzeczą jest tu nauka od podstaw, czyli u maluchów. Wśród młodzieży też powinna być przekazywana ta wiedza, na zasadzie: jak kolega segreguje, to ja też.

Źródło: Wakacyjne eko-warsztaty

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format plakaty lublin