Ceny wzrastają   no comments

Posted at 3:20 am in Nowinki pszczelarskie
Główny Urząd Statystyczny potwierdza to, co wszyscy Polacy widzą na codzień podczas zakupów – na wizyty w sklepach wydajemy coraz więcej pieniędzy. Jak podaje GUS, ceny żywności w lutym bieżącego roku wzrosły o 0,7% względem poprzedniego miesiąca i aż o 5,3 procent względem ubiegłegorocznego lutego. W ciągu miesiąca najbardziej podrożał cukier – o 9,6%. Nadal rosły ceny mąki oraz pieczywa. Więcej płacono za owoce, miód, tłuszcze roślinne a także warzywa i ryby.

Utrzymała się wzrostowa tendencja cen nabiału, za który w lutym należało zapłacić przeciętnie o 0,2% więcej niż w poprzednim miesiącu. Po wzroście cen utrzymującym się od maja ubiegłego roku, w lutym zanotowano natomiast spadek cen masła (o 0,4%). Ceny mięsa obniżyły się przeciętnie o 0,1%, w tym mięsa wieprzowego – o 0,9%, przy wzroście cen mięsa wołowego – o 0,9% i drobiu – o 0,8%. Obserwowany spadek cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,2% mniej niż w styczniu.

W lutym zanotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym kawy, soków, wód mineralnych lub źródlanych i herbaty. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6% więcej niż w poprzednim miesiącu.W niewielkim stopniu podrożały napoje alkoholowe (o 0,1%).

W lutym w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,3%, a odzieży – o 1,8%.

Wzrosły ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem, podrożało użytkowanie mieszkania, wzrosły opłaty za usługi kanalizacyjne i zaopatrywanie w wodę oraz wywóz nieczystości (śmieci). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania.

Luty to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Wyższe koszty związane ze świadczeniem usług spowodowały, że więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,7%) oraz lekarskie (o 0,6%). Nadal drożały także artykuły farmaceutyczne (o 0,2%).

Źródło: Ceny wzrastają

Written by admin on Marzec 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin drukowanie z internetu projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format skanowanie dokumentacji lublin