Zimno a rzepak kwitnie   no comments

Posted at 5:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Przymrozki, które przeszły nad północną, zachodnią i centralną Polską wyrządziły szkody w uprawach rolnych, ale przede wszystkim w sadach, których jest dużo w tych częściach kraju. Fala niskich temperatur – do minus 7 st. C była dodatkowo niekorzystna, bo przeszła na wysokości 2 metrów i dotknęła cały kwiatostan – mówi sadownik, Michał Cieślak.
Dodaje, że zbiory owoców mogą być tam w całości utracone, bo kwiaty drzew owocowych w żadnej fazie kwitnienia nie są odporne na tak niskie temperatury. Cieślak podkreśla, że o tej porze roku mamy do czynienia zazwyczaj zzapylanie upraw przymrozkami przygruntowymi.Jedyna nadzieja jest w tym, że niskiej temperaturze towarzyszyły opady śniegu i deszczu, które mogły w jakiś sposób zaizolować kwiaty, tworząc wokół nich ochronną wodną kołderkę.Przymrozki przypadły na szczyt kwitnienia moreli, brzoskwiń i jabłoni. Mniej narażone są czereśnie i grusze. Można się spodziewać, że owoców w sezonie będzie mniej, natomiast wzrośnie ich cena. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, rolnik praktyk mówi, że dziś trudno przesądzić, czy i jakie straty wyrządziły niskie temperatury w uprawach zbóż. Na pewno pędy wczesnych ziemniaków zostały zniszczone, bo są wrażliwe na zimno – dodaje Szmulewicz. Nie wiadomo, jak zachowa się wschodząca kukurydza, która również nie lubi niskich temperatur.

Wszystko zależy od tego, jak długo potrwają chłodne dni, a przyroda lubi płatać figle – podkreśla Wiktor Szmulewicz.

Magdalena Bodył z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku mówi, że przymrozki zaszkodziły tym uprawom, w których rzepak już kwitnie. W jakim stopniu, to – jej zdaniem – będzie można określić za dwa tygodnie. Wiadomo, że temperatura poniżej minus 2 st. C może uszkodzić kwiaty.

Rosnące ceny żywności
Klęski żywiołowe, niższe zbiory, wzrosty cen surowców energetycznych i transportu czy spekulacja funduszy na światowych giełdach? Eksperci zgodni są tylko co do jednego – będzie jeszcze drożej.
Magdalena Bodył podkreśla, że problemem jest duża susza, zwłaszcza w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie od 3 tygodni nie padał deszcz. Rzepak jest tam słabo rozgałęziony, nie ma zwartych łanów i niskie temperatury łatwo mogły uszkodzić roślinę. Zrzeszenie Producentów Rzepaku spodziewa się niższych plonów rzepaku i co najmniej utrzymania jego dotychczasowej, wysokiej ceny.Niskie temperatury oznaczają także spadek aktywności pszczół, a w konsekwencji mniejsze zapylanie szczególnie odmian owadopylnych roślin. Pszczoły ożywiają się, gdy temperatura przekracza 12 st. C.

Źródło: Zimno a rzepak kwitnie

Written by admin on Maj 18th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format