Grzyb droższy od złota   no comments

Posted at 12:00 pm in Polski Miód

Chińskim naukowcom udało się zidentyfikować owady, których gąsienica może być żywicielem pasożytniczego grzyba, niezwykle cenionego w tamtejszej medycynie – informuje serwis ‘EurekAlert”.

Maczużnik chiński (Ophicordyceps sinensis) znany w Chinach jako Dong Chong Xia Cao („wiosenna trawa zimowego robaka”) to grzyb z rodziny buławinkowatych, spokrewniony z dobrze znanym, trującym sporyszem czy występującym w Polsce maczużnikiem bojowym. Podobnie jak wielu jego krewnych atakuje owady. Strzępki grzyba zabijają gąsienicę i wypełniają jej ciało, po czym w górę wyrasta długi, maczugowaty twór, zwany podkładką. To właśnie on dostarcza leku, za który niegdyś Chińczycy płacili cztery razy więcej srebra niż ważył.
Uważano, że wzmacnia organizm, poprawia funkcjonowanie płuc i nerek. Późniejsze badania wykazały, że działa na układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, jest przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu i może działać przeciwnowotworowo. Nic dziwnego, że produkty zawierające grzyb są obecnie sprzedawane drożej niż złoto.
Zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk na podstawie dokładnej analizy 4793 wcześniejszych prac oraz własnych badań zidentyfikował 13 rodzajów ciem z rodziny niesobkowatych (Hepalidae), których gąsienice atakuje grzyb – w sumie żywicielami może być 57 gatunków. Wiedza ta powinna pozwolić na lepsze wykorzystanie naturalnego bogactwa Tybetu.
Pierwsi właściwości maczużnika odkryli 1500 lat temu himalajscy pasterze bydła i owiec – zaobserwowali, że po zjedzeniu grzyba ich trzoda nabierała wigoru. Reszta świata usłyszała o starochińskim leku w roku 1993 – gdy podczas zawodów w Pekinie chińskie biegaczki pobiły rekordy na 10, 15 i 30 kilometrów. Wielu podejrzewało doping, ale trener wytłumaczył wysoką formę zawodniczek wysokogórskim treningiem i własnościami grzyba.
Obecnie wyciąg z Ophicordyceps sinensis można kupić w wielu krajach świata – wiadomo, że poprawia kondycję ludzi starszych i w średnim wieku (bywa nazywany „himalajską Viagrą”).
Jego zbieranie jest trudnym i niebezpiecznym zajęciem – w roku 2007 kilkunastu mieszkańców górskiej wioski poszukujących cennego grzyba zginęło w burzy śnieżnej w trudno dostępnym regionie nepalskich Himalajów. Zbiory Ophiocordyceps przynoszą mieszkańcom Tybetu miliardy chińskich juanów i stanowią nawet 70 proc. dochodów niektórych rodzin. Nic dziwnego, że nadmierne zbiory zagrażają wyginięciem gatunku.

PAP – Nauka w Polsce
pmw/ agt/bszŹródło: Grzyb droższy od złota

Written by admin on Wrzesień 15th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin kopiowanie cyfrowe kserokopiarki warszawa kolorowe tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format