VII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych   no comments

Posted at 1:00 am in Polski Miód

W dniu 6 listopada 2010 brałem udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Miodów Pitnych. Tym razem jednak odmiennej roli niż przed rokiem, kiedy mój miód pitny Sambuci Flos zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. W tegorocznej edycji wystąpiłem jako Juror w kategorii OPEN. W 2010 roku konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach:

  1. Miody Pitne Owocowe – kategoria dedykowana miodosytnikom amatorom, w której jurorami były osoby z profesjonalnych miodosytni.
  2. Miody Pitne homogeniczne, korzenne i kwiatowe – podobnie jak przy miodach pitnych owocowych rywalizacja amatorów oceniana przez profesjonalistów.
  3. Kategoria OPEN – w kategorii tej w szranki stanęły profesjonalne miodosytnie, oraz miodosytnicy amatorzy. Ostatecznie było 14 profesjonalnych miodów i jeden domowy (Michała Kizińskiego z Kielc).

Sukcesem bez precedensu jest fakt że w kategorii Open swoje miody wystawiły wszystkie działające w Polsce profesjonalne miodosytnie. Taka sytuacja nieczęsto ma miejsce. Sam konkurs został zorganizowany po raz siódmy. Co roku organizator Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła dba o wysoki poziom samych zawodów. Nadmienię także że jest to jedyny w Polsce konkurs poświęcony tylko i wyłącznie miodom pitnym.

W tego rocznej edycji miałem okazje oceniać miody kategorii OPEN. Spośród ocenianych 15 miodów, zdecydowanie wybiły się dwa; półtorak Rex Honestus wystawiony przez firmę TIM, oraz dwójniak „Kasztel Nidzicki” z Miodosytni Nidzickiej. Pierwszy uwiódł sędziów aromatem orzecha włoskiego, barwą dojrzałego kasztana oraz bogatym smakiem. Drugi zauroczył lekkością oraz niesamowitym delikatnym miodowym posmakiem, w którego ulotnej nucie dosłownie słychać bzyczenie pszczół. Wygrał Rex Honestus, choć moim zdaniem oba zasłużyły na pierwsze miejsce Rex w kategorii półtoraków, Kasztel w dwójniakach. I właśnie wrzucenie miodów od czwórniaków do półtoraków do jednej kategorii jest rzeczą na pewno wymagającą zmiany w latach kolejnych.

Impreza Zacna!!! Polecam ją każdemu, a w szczególności domowym miodosytnikom. Jest to niepowtarzalna okazja porównania swojego warsztatu z innymi zapaleńcami, a także po prostu spotkania się i porozmawiania o naszej pasji.

Komplet wyników w wszystkich trzech kategoriach dostępny na stronie Konfraternii.

Więcej : www.michalsaks.com

Źródło: VII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych

Written by admin on Listopad 13th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy