Apiologia – nauka o pszczołach   no comments

Posted at 12:00 pm in Polski Miód

Są jeszcze miejsca na Uniwersytecie Dzieci we Wrocławiu

Trwa rekrutacja na Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu. Dzieci z roczników 1998-2003 będą mogły zgłębiać m.in. tajemnice apiologii – nauki o pszczołach, teatrologii, budownictwa, fizyki, astronomii czy filozofii. Wykład inauguracyjny pt. „Kto w ulu tańczy walca?” wygłosi 17 września dr hab. Adam Roman z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Grono uczelni, z którymi współpracuje wrocławski UD, powiększyło się w tym roku o Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Dla dzieci z roczników 2002-2003 są jeszcze miejsca na kierunku „Inspiracje.” Dzieci urodzone w latach 2000-2001 mogą podjąć naukę na kierunku „Tematy”, a dla młodzieży z roczników 1998-1999 opracowano program studiów kierunku „Mistrz i uczeń”. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej: http://www.uniwersytetdzieci.pl/uds/signup
Jak przekonują organizatorzy zajęć w ramach projektu Fundacji PAIDEIA, dzieci znajdą sporo okazji do rozwijania swoich talentów w dziedzinie sztuki w czasie zajęć z rzeźbiarstwa, luksografii, architektury wnętrz oraz gry aktorskiej, a także do odkrywania pasji naukowych podczas zajęć z chemii, fizyki, informatyki, ornitologii, kartografii, logiki oraz medycyny. Również rodzice będą mogli wziąć udział w specjalnie do nich kierowanych wykładach.
Studenci kierunku „Odkrywanie” swoją przygodę z Uniwersytetem Dzieci rozpoczną od wykładu z apidologii, podczas którego zobaczą i usłyszą, jak pszczoły porozumiewają się między sobą oraz dowiedzą się, kto sprząta w ulu. Poznają także różnice między robotnicą a trutniem.
W ramach warsztatów odwiedzą pracownie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spotkanie z bogactwem świata dźwięków zapewnią im warsztaty z logopedii. W Instytucie Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego poznają małe przeżuwacze.
Na kierunku „Inspiracje” zajęcia rozpoczną się wykładem z fizyki. Dzieci dowiedzą się, czym jest perpetuum mobile oraz dlaczego do dziś nie było możliwe jego skonstruowanie. Warsztaty będą okazją do zgłębienia tajemnic kilku dziedzin nauk przyrodniczych takich jak chemia, fitoterapia i ornitologia. Uczniowie spróbują stworzyć własny kosmetyk w oparciu o poznane substancje i reakcje chemiczne, a w czasie warsztatów na Uniwersytecie Przyrodniczym zbadać pod owoskopem głębokość komory powietrznej jaja.
Wykład z astronomii pt. „Kto i kiedy robił porządki we wszechświecie?” będzie dla studentów kierunku „Tematy” okazją do podążenia tropem badaczy wszechświata. Prof. dr hab. Paweł Rudawy wyjaśni, dlaczego Mikołaj Kopernik wciąż jest obecny nie tylko w światowej nauce, ale i życiu codziennym.
W czasie kolejnych zajęć z cyklu „Człowiek odkrywa prawa natury” mali studenci usłyszą, co Darwin zawdzięcza ekonomii oraz gołębiom. Zastanowią się, czy Einstein podróżował z GPS-em. Warsztaty w laboratorium chemicznym będą dla nich okazją do sprawdzenia przydatności tablicy Mendelejewa, a zajęcia z fizyki – do zastanowienia się, czym zasłynął Newton. Ci ze studentów, którzy wezmą udział w warsztatach z architektury, będą poznawać odkrycia i geniusz Leonarda da Vinci.
W semestrze jesiennym studenci kierunku „Mistrz i Uczeń” spotkają się m.in. z filozofem, a zarazem dyrektorem Biura Wro2016, prof. Adamem Chmielewskim, a także z uczestnikiem „długiego marszu” czyli ekspedycji „LongWalk” dziennikarzem Tomaszem Grzywaczewskim. Wybiorą ponadto seminaria tematyczne – humanistyczne (dziennikarstwo i nowe media; wzornictwo przemysłowe), przyrodnicze (farmacja, chemia, fizjologia) lub politechniczne (informatyka i grafika komputerowa 3D, robotyka). Nowością w tym roku akademickim będzie przygotowany na koniec semestru przez uczestników każdej specjalizacji pokaz podsumowujący ich pracę na seminariach.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/bszŹródło: Apiologia – nauka o pszczołach

Written by admin on Wrzesień 15th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format