Dwusetna rocznica urodzin Jana Dzierżona   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Karłowice zapraszają na obchody 200-lecia urodzin ks. Dzierżona. Początek już jutro
Mariusz Jarzombek

Trwają przygotowania do 200-lecia urodzin ks. Jana Dzierżona.
23 kg mąki, 5 litrów miodu i 7,5 kg masła zużyły panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich do wyprodukowania ciasta na przygotowywane właśnie pierniki. Wczoraj wszystkie malowały na ciastkach pszczoły.

Pierników będzie można spróbować w sobotę i niedzielę (21,22.08) podczas festynu rozpoczynającego obchody 200-lecia urodzin ks. Jana Dzierżona. Ojciec nowoczesnego pszczelarstwa przez 49 lat był w Karłowicach proboszczem.

- To tu Dzierżon odkrył partenogenezę, zbudował ul szafkowy i napisał większość ze swoich 26 książek i 800 artykułów – mówi ks. Henryk Kaczmarek, dzisiejszy proboszcz karłowickiej parafii.

Dwusetna rocznica urodzin uczonego wypadnie w styczniu, ale karłowiczanie już teraz rozpoczynają jej obchody.

- Właśnie teraz kwitnie nawłoć.

Dzięki jej kwiatom Karłowice wydają się jeszcze piękniejsze, poza tym właśnie z jej kwiatów miód jest najsmaczniejszy – mówi Jolanta Semeniuk, sołtyska wsi, kibicując paniom w zdobieniu pierników. Gospodynie nazywają siebie trutniami, sołtyskę i proboszcza tytułują żartobliwie „królowymi matkami”.

Weekendowa impreza będzie okazją nie tylko do delektowania się piernikami. W sobotę na miejscu o pszczelarstwie mówić będą naukowcy w tutejszym domu kultury, na boisku wyświetlony będzie film o ks. Dzierżonie.

Na niedzielę przygotowano wystawę na jego temat, pokazy pszczelarskie, degustację miodu oraz piknik. Podczas uroczystej sumy poświęcone zostaną dwa odremontowane ołtarze boczne, przy których posługę sprawował ks. Dzierżon. – Zapraszamy nie tylko miłośników pszczelarstwa – mówią mieszkańcy.

Źródło: Dwusetna rocznica urodzin Jana Dzierżona

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie