Dwusetna rocznica urodzin Jana Dzierżona   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Karłowice zapraszają na obchody 200-lecia urodzin ks. Dzierżona. Początek już jutro
Mariusz Jarzombek

Trwają przygotowania do 200-lecia urodzin ks. Jana Dzierżona.
23 kg mąki, 5 litrów miodu i 7,5 kg masła zużyły panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich do wyprodukowania ciasta na przygotowywane właśnie pierniki. Wczoraj wszystkie malowały na ciastkach pszczoły.

Pierników będzie można spróbować w sobotę i niedzielę (21,22.08) podczas festynu rozpoczynającego obchody 200-lecia urodzin ks. Jana Dzierżona. Ojciec nowoczesnego pszczelarstwa przez 49 lat był w Karłowicach proboszczem.

- To tu Dzierżon odkrył partenogenezę, zbudował ul szafkowy i napisał większość ze swoich 26 książek i 800 artykułów – mówi ks. Henryk Kaczmarek, dzisiejszy proboszcz karłowickiej parafii.

Dwusetna rocznica urodzin uczonego wypadnie w styczniu, ale karłowiczanie już teraz rozpoczynają jej obchody.

- Właśnie teraz kwitnie nawłoć.

Dzięki jej kwiatom Karłowice wydają się jeszcze piękniejsze, poza tym właśnie z jej kwiatów miód jest najsmaczniejszy – mówi Jolanta Semeniuk, sołtyska wsi, kibicując paniom w zdobieniu pierników. Gospodynie nazywają siebie trutniami, sołtyskę i proboszcza tytułują żartobliwie „królowymi matkami”.

Weekendowa impreza będzie okazją nie tylko do delektowania się piernikami. W sobotę na miejscu o pszczelarstwie mówić będą naukowcy w tutejszym domu kultury, na boisku wyświetlony będzie film o ks. Dzierżonie.

Na niedzielę przygotowano wystawę na jego temat, pokazy pszczelarskie, degustację miodu oraz piknik. Podczas uroczystej sumy poświęcone zostaną dwa odremontowane ołtarze boczne, przy których posługę sprawował ks. Dzierżon. – Zapraszamy nie tylko miłośników pszczelarstwa – mówią mieszkańcy.

Źródło: Dwusetna rocznica urodzin Jana Dzierżona

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin plakaty lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan