Miód z barci   no comments

Posted at 7:20 am in Polski Miód

Spalskie sosny mają już mieszkańców. W barciach zamieszkały cztery rodziny pszczele. Tomasz Dzierżanowski, który jest przyrodnikiem w Spalskim Parku Krajobrazowym, opiekuje się mieszkańcami w wydrążonych barciach. Wkrótce rozpocznie się miodobranie…

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy na zaproszenie spalskiego parku do Polski przyjechało dwóch bartników z Baszkirii (azjatycka część Rosji), którzy w kilku wiekowych sosnach nad Pilicą wydrążyli barcie i nauczyli zapomnianego fachu Polaków. Pierwsze pszczoły zamieszkały w barciach już w 2007 r. Pierwszy miód zebrano jednak rok temu.

- W tym roku pszczoły uwijają się w czterech barciach. Zbiory będzie można zacząć na przełomie września i października, po pierwszych przymrozkach – mówi Dzierżanowski.

W ubiegłym roku z jednej barci, w której przez całe lato mieszkały pszczoły, udało się pozyskać 4,5 kg miodu.

- Chcielibyśmy z czasem stworzyć gotowy produkt i sprzedawać, ale do tego potrzeba kilkaset barci w całej Polsce – mówi przyrodnik. – Bartnictwo wymarło u nas sto lat temu, więc trudno szybko spodziewać się efektów.

Pan Tomasz przyznaje, że ubiegłoroczny miód był bardzo smaczny. Próbował go ze znajomymi przyrodnikami i kolejnymi kandydatami na bartników. W najbliższym czasie przyrodnicy planują wykonanie kolejnych barci. Więc jest szansa, że z roku na rok zbiory będą coraz większe.

- Nie możemy spodziewać się ogromnych ilości z jednej barci, bo najbardziej pszczołom sprzyjają lasy z lipami i klonami, a nie jest wiele – dodaje przyrodnik.

Warto jednak przypomnieć, że nie o miód tu głównie chodzi, ale o przywracanie niektórych ras dziko żyjących pszczół, które w wielu miejscach zupełnie już wyginęły, a są bardzo ważne dla ekosystemu leśnego.

Jak wyjaśniają przyrodnicy, jeśli pszczoły zadomowią się i zaczną rozmnażać, będzie ich więcej także w sadach i na polach, a dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na lepsze owocowanie drzew i krzewów.

Źródło: Miód z barci

Written by admin on Wrzesień 11th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin