Paszport dla pszczół   no comments

Posted at 9:03 pm in Polski Miód

Brytyjscy naukowcy chcą zbadać, dlaczego dramatycznie maleje populacja pszczół

Zjawisko to obserwowane jest w ostatnich latach w wielu krajach na całym świecie. Dotyczy także pszczół dzikich oraz innych owadów zapylających. Są nim zaniepokojeni nie tylko pszczelarze, ale także ogrodnicy (szacuje się, że zbiory owoców w 35 proc. zależą właśnie od pszczół).

Entomolodzy wysuwali różne teorie na temat tego zjawiska. Winę przypisywali niekorzystnym zmianom środowiska, wirusom, pestycydom, pasożytom — zwłaszcza roztoczom Varroa destructor rozwijającym się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczoły miodnej, itd. Ogółem, naliczono ponad 40 przyczyn. Stwierdzono, że nakładają się i kumulują. Ale i tak nie wyjaśnia to pszczelej hekatomby. Problem jest na tyle niepokojący, że zajmuje się nim obecnie wiele zespołów badawczych w wielu krajach.

Najpoważniej do zagadnienia podchodzi się w Wielkiej Brytanii, gdzie na badania przeznaczono 10 milionów funtów. W program Insect Pollinators Initiative, obejmujący dziewięć szczegółowych zagadnień, zaangażowani są uczeni z uniwersytetów w Londynie, Belfaście i Dundee. Koordynuje je organizacja Living With Environmental Change.

Zespół z Royal Holloway University w Londynie — kieruje nim prof. Nigel Raine — stosuje oryginalną metodą badawczą. Instaluje na pszczołach mikroskopijne czipy RFID. Brytyjczycy wyposażyli w nie 16 tys. pszczół. Taka sama technologia stosowana jest w przypadku etykiet zapobiegających kradzieży w supermarketach.

Pszczoła, aby powrócić do ula, musi mieć zdrowy system nerwowy, musi zapamiętać okolicę ula i miejsca, w których występują kwiaty. A właśnie pestycydy czy pasożyty są w stanie zakłócić pracę ich systemu nerwowego. Czipy instalowane na pszczołach pozwalają badaczom identyfikować poszczególne owady w momencie, gdy opuszczają ul, gdy do niego powracają oraz miejsca, w których zbierają pyłek kwiatowy. Znając te miejsca, mogą na przykład ocenić, w jakim stężeniu występują tam pestycydy bądź inne substancje chemiczne i czy ma to związek z wymieraniem owadów.

rp.pl

Źródło: Paszport dla pszczół

Written by admin on Sierpień 17th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format