Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka   no comments

Posted at 1:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka

Dobiegła końca nasza wakacyjna zabawa: plebiscyt na lubuską potrawę i produkt regionalny. Okazuje się, że zwracamy się ku tradycji naszego regionu, w którym przebiega Lubuski Szlak Miodu i Wina.
Przez cały sierpień namawialiśmy czytelników, aby proponowali przepisy na dania i zgłaszali produkty regionalne, które najlepiej oddają ducha regionu. Na podstawie tych zgłoszeń sporządziliśmy listę pięciu potraw i pięciu produktów, na które czytelnicy głosowali przysyłając SMS-y, drogą mejlową lub poprzez drukowane w „Gazecie” kupony. Głosowanie zakończyło się w piątek. Dziś czas na wyniki.

Zdaniem czytelników naszą potrawą regionalną są…gołąbki w liściach winogron. Pewnie dlatego, że Lubuskie, a zwłaszcza południe województwa, znane jest w kraju przede wszystkim z winogron. Autorką przepisu jest pani Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy Kinga. – Te gołąbki są w mojej rodzinie potrawą wręcz sztandarową. Podajemy je naszym gościom w winnicy – mówi.
Kolejne potrawy na naszym „podium” to farszówki jenińskie i lubuska kaczka faszerowana. Obie potrawy wypromowane przez gospodynie z Jenina. Farszówki to potrawa rodzinna pani Reginy Zagrywyj. Te pierożki z nadzieniem z soczewicy powoli stają się już dobrem regionalnym, bo doceniane są na różnych lokalnych konkursach. A lubuska kaczka faszerowana to potrawa na specjalne okazje, którą najlepiej przyrządza sama autorka: Irena Śliwka.

Wśród produktów regionalnych, o dziwo, nie zwyciężyło wino z lubuskich winnic lecz miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka. Chociaż… właściwie nie ma co się dziwić. Miody nadnoteckie są już przecież od dawna wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych. A na kolejnych miejscach na podium znalazły się nasze lokalne piwa: Piwo Wschowskie z Browaru Edi oraz Piwo Lubuskie Jasne z Browaru Witnica. Mamy nadzieję, że dzięki plebiscytowi „Polska Je Je Je!” nasi laureaci będą coraz bardziej znani, również poza regionem. Życzymy tego zwłaszcza potrawom, które wyszły z tej domowej, rodzinnej tradycji kulinarnej.

A teraz pora ogłosić, kto spośród głosujących w naszym plebiscycie wygrał nasze nagrody. Pani Monika Marciniak będzie mogła wybrać się na dwuosobowy pobyt i degustację w gorzowskim hotelu Fado. A kolację dla dwóch osób w restauracji Republika Róż wygrała pani Katarzyna Jurkiewicz. Gratulujemy!

Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Źródło: Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka

Written by admin on Sierpień 31st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie lublin skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin