Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka   no comments

Posted at 1:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka

Dobiegła końca nasza wakacyjna zabawa: plebiscyt na lubuską potrawę i produkt regionalny. Okazuje się, że zwracamy się ku tradycji naszego regionu, w którym przebiega Lubuski Szlak Miodu i Wina.
Przez cały sierpień namawialiśmy czytelników, aby proponowali przepisy na dania i zgłaszali produkty regionalne, które najlepiej oddają ducha regionu. Na podstawie tych zgłoszeń sporządziliśmy listę pięciu potraw i pięciu produktów, na które czytelnicy głosowali przysyłając SMS-y, drogą mejlową lub poprzez drukowane w „Gazecie” kupony. Głosowanie zakończyło się w piątek. Dziś czas na wyniki.

Zdaniem czytelników naszą potrawą regionalną są…gołąbki w liściach winogron. Pewnie dlatego, że Lubuskie, a zwłaszcza południe województwa, znane jest w kraju przede wszystkim z winogron. Autorką przepisu jest pani Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy Kinga. – Te gołąbki są w mojej rodzinie potrawą wręcz sztandarową. Podajemy je naszym gościom w winnicy – mówi.
Kolejne potrawy na naszym „podium” to farszówki jenińskie i lubuska kaczka faszerowana. Obie potrawy wypromowane przez gospodynie z Jenina. Farszówki to potrawa rodzinna pani Reginy Zagrywyj. Te pierożki z nadzieniem z soczewicy powoli stają się już dobrem regionalnym, bo doceniane są na różnych lokalnych konkursach. A lubuska kaczka faszerowana to potrawa na specjalne okazje, którą najlepiej przyrządza sama autorka: Irena Śliwka.

Wśród produktów regionalnych, o dziwo, nie zwyciężyło wino z lubuskich winnic lecz miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka. Chociaż… właściwie nie ma co się dziwić. Miody nadnoteckie są już przecież od dawna wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych. A na kolejnych miejscach na podium znalazły się nasze lokalne piwa: Piwo Wschowskie z Browaru Edi oraz Piwo Lubuskie Jasne z Browaru Witnica. Mamy nadzieję, że dzięki plebiscytowi „Polska Je Je Je!” nasi laureaci będą coraz bardziej znani, również poza regionem. Życzymy tego zwłaszcza potrawom, które wyszły z tej domowej, rodzinnej tradycji kulinarnej.

A teraz pora ogłosić, kto spośród głosujących w naszym plebiscycie wygrał nasze nagrody. Pani Monika Marciniak będzie mogła wybrać się na dwuosobowy pobyt i degustację w gorzowskim hotelu Fado. A kolację dla dwóch osób w restauracji Republika Róż wygrała pani Katarzyna Jurkiewicz. Gratulujemy!

Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Źródło: Miód nadnotecki z pasieki Wiesława Dudka

Written by admin on Sierpień 31st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis ekspresów serwis ekspresów Lublin w Lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin