Co ma kurs EURO do ekologii   no comments

Posted at 2:40 am in Nowinki pszczelarskie

Zarząd województwa wstrzymuje konkurs na ochronę bioróżnorodności, bo – jak tłumaczy – kurs euro jest za niski
W sierpniu miał zostać przeprowadzony konkurs m.in. dla jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych na działania chroniące bioróżnorodność Opolszczyzny.

W konkursie do rozdysponowania było około 700 tys. euro. Pieniądze miały zostać spożytkowane m.in. na ochronę zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku (lub przez przeniesienie ich do środowiska zastępczego), na odbudowę zdegradowanych i zagrożonych siedlisk przyrodniczych, a także na likwidację lub zmniejszenie barier w przemieszczaniu się zwierząt i roślin.
W ubiegłym roku najwięcej pieniędzy, bo blisko 800 tys. zł, z tej puli poszło na ochronę i odbudowę muraw kserotermicznych, naskalnych i łąk świeżych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

- W tym konkursie można było się ubiegać o granty rzędu kilkuset tysięcy złotych. To niewielkie pieniądze w porównaniu z inwestycjami na poziomie nawet kilkuset milionów, a pracy jest bardzo dużo. Bioróżnorodność jest bardzo ważna w Unii Europejskiej, tymczasem u nas dosłownie leży. A to dlatego, że władze kierują się prostą filozofią; skoro środowisko i tak jest zaniedbane, to już lepiej z nim nic nie róbmy – komentuje Paweł Żyła ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia.

Dodaje też, że organizacje i samorządy przygotowywały się do tego konkursu od dawna m.in. poprzez przygotowywanie oceny oddziaływania ich projektów na przyrodę.

- Jak to możliwe, że konkurs odwołano? Na wszystko są pieniądze, tylko ekologię się traktuje jak piąte koło u wozu – grzmi Arkadiusz Nowak ze Stowarzyszenia Ochrony Przyrody BIOS.

Niestety, urząd marszałkowski bezradnie rozkłada ręce.

- Musimy czekać, aż wzrośnie kurs euro – odpowiada krótko Karina Bedrunka, dyrektorka departamentu koordynacji programów operacyjnych. Tłumaczy, że przez spadek kursu euro zmniejszyły się znacząco środki na ochronę bioróżnorodności. – Jak euro wzrośnie, to postaramy się przywrócić nabór – dodaje Bedrunka.

Sęk w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

Źródło: Co ma kurs EURO do ekologii

Written by admin on Wrzesień 9th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin drukowanie z internetu skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format