Co ma kurs EURO do ekologii   no comments

Posted at 2:40 am in Nowinki pszczelarskie

Zarząd województwa wstrzymuje konkurs na ochronę bioróżnorodności, bo – jak tłumaczy – kurs euro jest za niski
W sierpniu miał zostać przeprowadzony konkurs m.in. dla jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych na działania chroniące bioróżnorodność Opolszczyzny.

W konkursie do rozdysponowania było około 700 tys. euro. Pieniądze miały zostać spożytkowane m.in. na ochronę zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku (lub przez przeniesienie ich do środowiska zastępczego), na odbudowę zdegradowanych i zagrożonych siedlisk przyrodniczych, a także na likwidację lub zmniejszenie barier w przemieszczaniu się zwierząt i roślin.
W ubiegłym roku najwięcej pieniędzy, bo blisko 800 tys. zł, z tej puli poszło na ochronę i odbudowę muraw kserotermicznych, naskalnych i łąk świeżych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

- W tym konkursie można było się ubiegać o granty rzędu kilkuset tysięcy złotych. To niewielkie pieniądze w porównaniu z inwestycjami na poziomie nawet kilkuset milionów, a pracy jest bardzo dużo. Bioróżnorodność jest bardzo ważna w Unii Europejskiej, tymczasem u nas dosłownie leży. A to dlatego, że władze kierują się prostą filozofią; skoro środowisko i tak jest zaniedbane, to już lepiej z nim nic nie róbmy – komentuje Paweł Żyła ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia.

Dodaje też, że organizacje i samorządy przygotowywały się do tego konkursu od dawna m.in. poprzez przygotowywanie oceny oddziaływania ich projektów na przyrodę.

- Jak to możliwe, że konkurs odwołano? Na wszystko są pieniądze, tylko ekologię się traktuje jak piąte koło u wozu – grzmi Arkadiusz Nowak ze Stowarzyszenia Ochrony Przyrody BIOS.

Niestety, urząd marszałkowski bezradnie rozkłada ręce.

- Musimy czekać, aż wzrośnie kurs euro – odpowiada krótko Karina Bedrunka, dyrektorka departamentu koordynacji programów operacyjnych. Tłumaczy, że przez spadek kursu euro zmniejszyły się znacząco środki na ochronę bioróżnorodności. – Jak euro wzrośnie, to postaramy się przywrócić nabór – dodaje Bedrunka.

Sęk w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

Źródło: Co ma kurs EURO do ekologii

Written by admin on Wrzesień 9th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów do kawy lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan