Dzień przeciw Monsanto 16 październik   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Dzień 16 października jest Międzynarodowym dniem przeciw Agrobiznesowi i Monsanto

W Polskich źródłach nie ma żadnej informacji na ten temat, ale można poszukać pod hasłem:
October 16th: International day of Action against Agribusiness and Monsanto

Pomysłodawcą jest organizacja La Via Campesina, która jest międzynarodowym ruchem pracowników rolnych, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych, ludności tubylczej, chłopów. Broni prawa do ziemi, do uprawy bez jej wykorzystywania, działa na rzecz zwalczenia głodu w krajach trzeciego świata, celem jest też sprawiedliwy handel i wiele innych.

Dokładniejsze informacje są na tej stronie (po angielsku). W wolnym tłumaczeniu:

Przy okazji spotkania w sprawie Konwencji Narodów Zjednoczonych o Różnorodności Biologicznej oraz Światowego Dnia Żywności 16 października, La Via Campesina wzywa do działań na całym świecie skierowanych przeciwko niszczeniu różnorodności biologicznej i życia przez wielkie korporacje takie jak Monsanto.

Mimo ogłoszenia przez ONZ roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, bioróżnorodność jest niszczona w bardzo szybkim tempie. Od 1900 roku około 90% odmian upraw rolnych zniknęło z pól.
Mała dygresja: Drodzy zwolennicy GMO (Piotr WęgleńskiTomasz TwardowskiTadeusz SzymańczakAdam Koryzna i inni) – różnorodność biologiczna którą niszczy GMO nie polega na tym (jak uparcie twierdzicie), że na polu z kukurydzą rośnie 10 odmian chwastów, tylko na tym, że jest 10 różnych odmian kukurydzy o nieco różnych właściwościach, które różni rolnicy mogą uprawiać według własnego uznania.

Wielkie korporacje agrochemiczne z Monsanto na czele próbują zmonopolizować rynek nasion poprzez patenty, narzucanie własnych odmian, prawo zabraniające rolnikowi wysianie nasion według własnej woli. Monsanto posiada prawie 1/4 opatentowanych nasion na świecie. 10 największych firm kontroluje 70% nasion na świecie. Obecnie Monsanto inwestuje w Afryce wspólnie z Fundacją Billa Gatesa poprzez Alliance for a Green Revolution in Africa (AGRA) pod pretekstem „pomocy”.

Korporacje nie tylko sprzedają swoje nasiona, ale też toksyczną chemię rolniczą (pestycydy, herbicydy). W świecie Monsanto i innych firm nie ma miejsca na bioróżnorodność, jest tylko miejsce na biotechnologię i zysk.

W sprawie decyzji związanych ze zmianą klimatu agrobiznes agresywnie promuje technologie niszczące bioróżnorodność, takie jak drzewa i inne plantacje genetycznie modyfikowane, które są fałszywie reklamowane jako lepiej dostosowane do zmian klimatycznych.

La Via Campesina wie, że przyszłość naszej planety zależy od naszej zdolności do obrony i wspierania bioróżnorodności. Nasiona są częścią Światowego Dziedzictwa i nie powinny stać się prywatną własnością korporacji.

Model rolnictwa chłopskiego dzięki zachowaniu bioróżnorodności pozwoli na dostosowanie się do zmian klimatycznych i demograficznych, które już mają miejsce.

W starciu z agrobiznesem będziemy promować nasze alternatywy, nie uznajemy praw własności korporacji do światowej bioróżnorodności.

Wzywamy do działania w dniach około 16 października w celu ochrony bioróżnorodności oraz zmierzenia się z międzynarodowymi korporacjami takimi jak Monsanto.

La Via Campesina zachęca do koordynowania działań, więcej: http://www.climate-justice-action.org/

Źródło: Dzień przeciw Monsanto 16 październik

Written by admin on Październik 8th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan