Dzień przeciw Monsanto 16 październik   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Dzień 16 października jest Międzynarodowym dniem przeciw Agrobiznesowi i Monsanto

W Polskich źródłach nie ma żadnej informacji na ten temat, ale można poszukać pod hasłem:
October 16th: International day of Action against Agribusiness and Monsanto

Pomysłodawcą jest organizacja La Via Campesina, która jest międzynarodowym ruchem pracowników rolnych, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych, ludności tubylczej, chłopów. Broni prawa do ziemi, do uprawy bez jej wykorzystywania, działa na rzecz zwalczenia głodu w krajach trzeciego świata, celem jest też sprawiedliwy handel i wiele innych.

Dokładniejsze informacje są na tej stronie (po angielsku). W wolnym tłumaczeniu:

Przy okazji spotkania w sprawie Konwencji Narodów Zjednoczonych o Różnorodności Biologicznej oraz Światowego Dnia Żywności 16 października, La Via Campesina wzywa do działań na całym świecie skierowanych przeciwko niszczeniu różnorodności biologicznej i życia przez wielkie korporacje takie jak Monsanto.

Mimo ogłoszenia przez ONZ roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, bioróżnorodność jest niszczona w bardzo szybkim tempie. Od 1900 roku około 90% odmian upraw rolnych zniknęło z pól.
Mała dygresja: Drodzy zwolennicy GMO (Piotr WęgleńskiTomasz TwardowskiTadeusz SzymańczakAdam Koryzna i inni) – różnorodność biologiczna którą niszczy GMO nie polega na tym (jak uparcie twierdzicie), że na polu z kukurydzą rośnie 10 odmian chwastów, tylko na tym, że jest 10 różnych odmian kukurydzy o nieco różnych właściwościach, które różni rolnicy mogą uprawiać według własnego uznania.

Wielkie korporacje agrochemiczne z Monsanto na czele próbują zmonopolizować rynek nasion poprzez patenty, narzucanie własnych odmian, prawo zabraniające rolnikowi wysianie nasion według własnej woli. Monsanto posiada prawie 1/4 opatentowanych nasion na świecie. 10 największych firm kontroluje 70% nasion na świecie. Obecnie Monsanto inwestuje w Afryce wspólnie z Fundacją Billa Gatesa poprzez Alliance for a Green Revolution in Africa (AGRA) pod pretekstem „pomocy”.

Korporacje nie tylko sprzedają swoje nasiona, ale też toksyczną chemię rolniczą (pestycydy, herbicydy). W świecie Monsanto i innych firm nie ma miejsca na bioróżnorodność, jest tylko miejsce na biotechnologię i zysk.

W sprawie decyzji związanych ze zmianą klimatu agrobiznes agresywnie promuje technologie niszczące bioróżnorodność, takie jak drzewa i inne plantacje genetycznie modyfikowane, które są fałszywie reklamowane jako lepiej dostosowane do zmian klimatycznych.

La Via Campesina wie, że przyszłość naszej planety zależy od naszej zdolności do obrony i wspierania bioróżnorodności. Nasiona są częścią Światowego Dziedzictwa i nie powinny stać się prywatną własnością korporacji.

Model rolnictwa chłopskiego dzięki zachowaniu bioróżnorodności pozwoli na dostosowanie się do zmian klimatycznych i demograficznych, które już mają miejsce.

W starciu z agrobiznesem będziemy promować nasze alternatywy, nie uznajemy praw własności korporacji do światowej bioróżnorodności.

Wzywamy do działania w dniach około 16 października w celu ochrony bioróżnorodności oraz zmierzenia się z międzynarodowymi korporacjami takimi jak Monsanto.

La Via Campesina zachęca do koordynowania działań, więcej: http://www.climate-justice-action.org/

Źródło: Dzień przeciw Monsanto 16 październik

Written by admin on Październik 8th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format