Trzmiele szybko odnajdują najkrótszą drogę do kwiatu   no comments

Posted at 12:01 pm in Polski Miód

Naukowcy odkryli, że trzmiele ziemne, latając od kwiatu do kwiatu w poszukiwaniu nektaru i pyłku, potrafią w krótkim czasie znaleźć najbardziej korzystną trasę lotu i skrócić przebyty dystans nawet o połowę – informuje „New Scientist”.

Trzmiel (fot. Dariusz Małanowski PszczeliPark)
Lars Chittka (University of London) i Mathieu Lihoreau (University of Sydney) przeprowadzili badanie, które udowodniło, że trzmiele dobrze radzą sobie z odszukiwaniem najlepszej dostępnej trasy. Jest to zadanie, z którym zmagają się matematycy, superkomputery oraz systemy nawigacji satelitarnej. Do tej pory uważano, że owady po prostu wybierają najbliżej znajdujący się kwiat, ale nowe badania sugerują, że trzmiele stosują bardziej skomplikowany system.

Podczas eksperymentu osiem trzmieli oblatywało zbiór ośmiu kwiatów. Każdy owad wykonał to zadanie 80 razy, z których wszystkie były filmowane. Po 26 próbach owadom udało się znaleźć optymalną ścieżkę i skrócić trasę z 65 do 38 metrów. W tym celu najpierw odwiedzały kwiaty położone najbardziej na zewnątrz grupy, w następnej kolejności kierując się do środka.
W zmodyfikowanej wersji eksperymentu, w której jeden z kwiatów był dla trzmieli bardziej atrakcyjny, zmieniały one swoją trasę tak, by odwiedzić go jako pierwszy. Jednak, jeśli znacznie wydłużało to trasę przelotu, trzmiele wolały zignorować specjalny kwiat i trzymały się najbardziej optymalnej trasy.
Trzmiele drzewne są powszechnie spotykane w Europie i północnej Afryce. Roje trzmieli mają podobną strukturę do rojów pszczół i mrówek, z jedną królową i setkami robotnic. Gniazda trzmieli znajdują się najczęściej pod ziemią lub pod kamieniami.

Źródło:PAP – Nauka w Polsce

stm/ agt/bszŹródło: Trzmiele szybko odnajdują najkrótszą drogę do kwiatu

Written by admin on Sierpień 24th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy