Miód lekarstwem od Bartnika   no comments

Posted at 11:00 pm in Nowinki pszczelarskie

Dar natury

Miód to słodkie lekarstwo dla dziecka oraz sekret zdrowia babci i dziadka. Jego wszystkie tajemnice odkrywa przed nami Janusz Kasztelewicz, sądecki bartnik.
Dar naturyźr. Glowimages

Najprzyjemniejszy okres w życiu to podobno miesiąc miodowy, wymarzone miejsce to kraj mlekiem i miodem płynący, a miłe słowa to zawsze miód na nasze uszy. Nie bez powodu to co najlepsze kojarzy się z miodem. Miód stawia na nogi, regeneruje siły i osładza życie. Jego lecznicze właściwości doceniali już starożytni. Od tamtej pory nic się zmieniło: to wciąż jeden z najzdrowszych produktów.

O właściwościach miodu przypominamy sobie, gdy już jesteśmy przeziębieni, ale jedna łyżka dziennie wystarczy, żeby uodpornić się i przetrwać jesień czy zimę w dobrej kondycji. Miód ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz odżywiające organizm. – Gdybyśmy wszyscy wiedzieli, jaka siła jest w miodzie, farmacja miałaby się kiepsko – przekonuje Janusz Kasztelewicz. Gość „Czterech Pór Roku” zdradza słuchaczom najlepszy sposób na zachowanie sił i zdrowia. Jego zdaniem wieczorem należy do przegotowanej wody dodać jedną lub dwie łyżki miodu i odczekać całą noc. – Szklanka takiego napoju z rana to najlepsza profilaktyka i power na cały dzień – mówi sądecki bartnik.

Oprócz tego, że zapobiega powstawaniu chorób, miód także używany jest jako lekarstwo na wszelkiego typu przeziębienia. Kiedy mamy katar i jesteśmy osłabieni, najlepsza kuracja to… kąpiel w miodzie. – Do wanny z gorącą wodą należy wlać słoik słodkiego lekarstwa, a następnie natrzeć nim nos i okolice oczu. Trzeba wymoczyć się 20 – 25 minut. Potem tylko gorąca herbata i rano jesteśmy jak nowo narodzeni – mówi Janusz Kasztelewicz.

Rozmawiali Marta Kielczyk i Roman Czejarek.

Źródło: Miód lekarstwem od Bartnika

Written by admin on Grudzień 13th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin zesłańców sybiru lublin