Kopernik od pszczół   no comments

Posted at 5:40 pm in Polski Miód

Święto w Karłowicach

Nazywają go „Kopernikiem od pszczół”. To za sprawą ogłoszonej przez Jana Dzierżona teorii o rozmnażaniu się tych owadów. Dziś w Karłowicach, gdzie ten ksiądz i zapalony pszczelarz prowadził swoje badania, wielkie święto. Mija 200 lat od jego urodzin.

Na budynku, w którym mieszkał Jan Dzierżon, widnieje pamiątkowa tablica. Miejscem, które pamięta wybitnego mieszkańca wsi są też ruiny zamku. W kaplicy zamkowej ksiądz Dzierżon odprawiał msze i nabożeństwa.

Mimo wielu obowiązków kapłan znalazł też czas na pasję. A były nią pszczoły. Tym owadom poświęcił swoje życie. Udowodnił, że to od woli matki zależy, czy ma się urodzić pszczoła czy truteń.

Dlatego pamięć o proboszczu sprzed lat jest tu żywa. Choć zmienił się wygląd parafii i kapłan, który nią kieruje.

Dziś w 200. rocznicę urodzin księdza Jana Dzierżona parafianie zgromadzili się na mszy świętej. Przewodniczył jej arcybiskup Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski.

Paweł Pyclik

Źródło: Kopernik od pszczół

Written by admin on Styczeń 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan skanowanie lublin