Kopernik od pszczół   no comments

Posted at 5:40 pm in Polski Miód

Święto w Karłowicach

Nazywają go „Kopernikiem od pszczół”. To za sprawą ogłoszonej przez Jana Dzierżona teorii o rozmnażaniu się tych owadów. Dziś w Karłowicach, gdzie ten ksiądz i zapalony pszczelarz prowadził swoje badania, wielkie święto. Mija 200 lat od jego urodzin.

Na budynku, w którym mieszkał Jan Dzierżon, widnieje pamiątkowa tablica. Miejscem, które pamięta wybitnego mieszkańca wsi są też ruiny zamku. W kaplicy zamkowej ksiądz Dzierżon odprawiał msze i nabożeństwa.

Mimo wielu obowiązków kapłan znalazł też czas na pasję. A były nią pszczoły. Tym owadom poświęcił swoje życie. Udowodnił, że to od woli matki zależy, czy ma się urodzić pszczoła czy truteń.

Dlatego pamięć o proboszczu sprzed lat jest tu żywa. Choć zmienił się wygląd parafii i kapłan, który nią kieruje.

Dziś w 200. rocznicę urodzin księdza Jana Dzierżona parafianie zgromadzili się na mszy świętej. Przewodniczył jej arcybiskup Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski.

Paweł Pyclik

Źródło: Kopernik od pszczół

Written by admin on Styczeń 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin