Johann Dzierzon   no comments

Posted at 5:40 pm in Polski Miód
fot. Dariusz Małanowski

Jan Dzierżon – Kopernik ula


Kopernik ula – tak nazywany jest ksiądz Jan Dzierżon. Jego zasługi dla światowego pszczelarstwa są równie nie do przecenienia, jak zasługi toruńskiego astronoma dla nauki o sferach niebieskich. Dzierżon – jak nikt wcześniej – zgłębił zasady życia pszczelich rodzin, sztukę ich hodowli. W Kluczborku zaczęły się obchody Roku Dzierżona.

Jan Dzierżon urodził się 200 lat temu w Łowkowicach. W Karłowicach i w Maciejowie prowadził badania nad pszczołami. Z wynikami swoich prac wędrował po całym świecie. Zbierał nagrody, dyplomy, podziękowania. Część z nich prezentowana jest na otwartej właśnie wystawie.

W dzisiejszych czasach za wynalezienie specjalnej ramki do ula, na której pszczoły mocują plastry miodu, a jeszcze bardziej za teorię dzieworództwa, czyli partenogenezy pszczół – z pewnością ksiądz Dzierżon dostałby nagrodę Nobla.

O zaletach zdrowotnych miodu od lat rozpisują się znawcy tematu. Jednak znacznie mniej wiemy o gospodarce pszczelej, która dla człowieka ma ogromne znaczenie gospodarcze.

Rodzinom pszczelim zagrażają powszechnie stosowane środki ochrony roślin. Ale nie brakuje pasjonatów, którzy tym owadom poświęcają całe życie. I wiele w zamian otrzymują. Jak pan Stanisław Krzyż, który pierwszą swoją pasiekę postawił ponad 60 lat temu.

Najmniej znanym wątkiem życiorysu księdza Jana Dzierżona jest jego konflikt z Kościołem, który skończył się nawet ekskomuniką.

W ostatnich dniach żywota Jan Dzierżon powrócił na łono Kościoła. A o całym jego bogatym w naukowe dokonania życiu mówiono dzisiaj na specjalnej konferencji w Kluczborku.

Witold Żurawicki

Źródło: Johann Dzierzon

Written by admin on Styczeń 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format skanowanie dokumentacji lublin serwis ekspresów do kawy warszawa