Johann Dzierzon   no comments

Posted at 5:40 pm in Polski Miód
fot. Dariusz Małanowski

Jan Dzierżon – Kopernik ula


Kopernik ula – tak nazywany jest ksiądz Jan Dzierżon. Jego zasługi dla światowego pszczelarstwa są równie nie do przecenienia, jak zasługi toruńskiego astronoma dla nauki o sferach niebieskich. Dzierżon – jak nikt wcześniej – zgłębił zasady życia pszczelich rodzin, sztukę ich hodowli. W Kluczborku zaczęły się obchody Roku Dzierżona.

Jan Dzierżon urodził się 200 lat temu w Łowkowicach. W Karłowicach i w Maciejowie prowadził badania nad pszczołami. Z wynikami swoich prac wędrował po całym świecie. Zbierał nagrody, dyplomy, podziękowania. Część z nich prezentowana jest na otwartej właśnie wystawie.

W dzisiejszych czasach za wynalezienie specjalnej ramki do ula, na której pszczoły mocują plastry miodu, a jeszcze bardziej za teorię dzieworództwa, czyli partenogenezy pszczół – z pewnością ksiądz Dzierżon dostałby nagrodę Nobla.

O zaletach zdrowotnych miodu od lat rozpisują się znawcy tematu. Jednak znacznie mniej wiemy o gospodarce pszczelej, która dla człowieka ma ogromne znaczenie gospodarcze.

Rodzinom pszczelim zagrażają powszechnie stosowane środki ochrony roślin. Ale nie brakuje pasjonatów, którzy tym owadom poświęcają całe życie. I wiele w zamian otrzymują. Jak pan Stanisław Krzyż, który pierwszą swoją pasiekę postawił ponad 60 lat temu.

Najmniej znanym wątkiem życiorysu księdza Jana Dzierżona jest jego konflikt z Kościołem, który skończył się nawet ekskomuniką.

W ostatnich dniach żywota Jan Dzierżon powrócił na łono Kościoła. A o całym jego bogatym w naukowe dokonania życiu mówiono dzisiaj na specjalnej konferencji w Kluczborku.

Witold Żurawicki

Źródło: Johann Dzierzon

Written by admin on Styczeń 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format wydruki z internetu lublin