Jarmark w kolorze miodu   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Kolorowe, z mnóstwem stoisk, rękodziełem i z występami artystycznymi – takie są jarmarki. Ich historia w Polsce sięga XIII wieku, a opolski Jarmark Franciszkański odbywa się po raz jedenasty. W okolicach klasztoru i na Placu Wolności tradycyjnie w ostatni weekend września jest gwarno i wesoło.

Zdjęcie: Michał Latocha

Zdjęcie: Michał Latocha
Jarmark Franciszkański na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Opola. Ideą tegorocznego jarmarku jest ekologia, bo przecież życie zgodnie z naturą to główne przesłanie świętego Franciszka.

Naturalnych produktów na jarmarku nie brakuje. Sery, wędliny, a przede wszystkim miody, które podobno są lekarstwem na wszystko.

- To nie jest tak, że każdy miód ma jednakowe własności, np. miód gryczany jest polecany dla osób, które mają problemy z miażdżycą, układem krążenia, miód rzepakowy ma bardzo dużo glukozy, zalecany jest na stany przedzawałowe – mówi Tadeusz Kuś, bartnik.

Pośród wielości stoisk można spotkać artystów ludowych. Jak co roku chętni mogą zwiedzać kompleks kościelno – klasztorny wraz z kryptami. A jeśli ktoś będzie chciał wesprzeć remont klasztoru, to wystarczy kupić pyszne franciszkańskie krówki ciągutki, których w tym roku jest aż 500 kilogramów. Bochenków chleba jest również 500.

- Ten chleb jest rozdawany tutaj wszystkim przechodniom, kto chce składa ofiarę do skarbonki, kto nie posila swoje ciało – tłumaczy ojciec Hubert Zabłocki, gwardian klasztoru Franciszkanów w Opolu.

Jarmark będzie trwał jeszcze jutro, a patronat nad imprezą objął nasz oddział telewizji.

Anna Święcicka

Źródło: Jarmark w kolorze miodu

Written by admin on Wrzesień 27th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin skanowanie Lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format