Dzień pszczoły w Łodzi   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Tu przepotwarzały się robotnice, a tu trutnie. Królowa mieszka na dole ula, żeby nie zaczerwiła wszystkich plastrów miodu. – pokazywał w niedzielę w zoo Tomasz Trzuskowski, pszczelarz zaproszony przez ogród na Dzień Pszczoły. Przy jego stoisku stał najprawdziwszy pod słońcem drewniany ul, do którego każdy chętny mógł zajrzeć. Bez najmniejszych obaw o własne bezpieczeństwo, bo pszczół w środku nie było. Znajdowały się one na plastrach miodu w dwóch szklanych ramkach, postawionych na stole pszczelarza. – Prostokątny plaster, na drewnianym stelażu zrobionym przez człowieka jest typowy dla uli sztucznych. – opowiadał pan Tomasz – Okrągły, znajdujący się w drugiej ramce, wykonany w całości przez pszczoły jest charakterystyczny dla rojów dzikich.

W obu ramkach można było przyjrzeć się dokładnie uwijającym się złotobrązowym robotnicom, nieco większym od nich trutniom i oznaczonym niebieskimi kropkami królowym, które od reszty roju różni dłuższy odwłok i krótsze skrzydła. – Królowa nie potrzebuje skrzydeł. W ciągu całego swojego życia ma tylko jeden, godowy lot. – wyjaśniał Trzuskowski – Kolejne kilka lat, bo tyle żyją królowe, spędza w ulu. Na stoisku wystawiono również różne rodzaje miodu, wyroby z wosku pszczelego i pyłek kwiatowy, stanowiący, nie tylko dla pszczół, znakomite źródło białka. Pan Tomasz chętnie odpowiadał na pytania gości i dzielił się swoją wiedzą o pszczelarstwie. Z jego opowieści dowiedzieliśmy się, że rój to około 50 tysięcy owadów (na zimę liczba ta spada do 30 tysięcy), że królowa żyje nawet 5 lat (robotnice i trutnie jedynie kilka miesięcy) oraz że robotnice-zbieraczki informują rój o pożywieniu za pomocą tańca.

Pszczele święto w ogrodzie na pewno zostanie powtórzone. – Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że będziemy organizować takie spotkania dwa razy w roku. – zapewnia Magdalena Janiszewska, kierowniczka działy dydaktycznego łódzkiego zoo.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Źródło: Dzień pszczoły w Łodzi

Written by admin on Wrzesień 26th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis ekspresów do kawy lublin drukowanie z internetu