Ptak też człowiek   no comments

Posted at 11:40 pm in Bioróżnorodność

W Goniądzu miłośnicy ptaków i ci, którzy noszą ptasie nazwiska pobili rekord Guinnessa. Dokładnie 1311 osób przebranych w białe, czarne i czerwone koszulki ułożyło największego na świecie bociana. Ta zabawa miała jednak na celu zwrócenie uwagi, że nie jesteśmy na świecie sami i że ptak – też człowiek.

fot. arch.

fot. arch.
Kto chciał być dziobem albo nóżką – ten dostał czerwoną koszulkę. Ci od ogona i końcówek skrzydeł – przebierali się na czarno. Reszta przywdziała białe koszulki. Do Goniądza na Zlot Klubu Ptaków Polskich przybyli ci, którzy noszą ptasie nazwisko. Mile widziani byli też Kwiatkowscy czy Wilczyńscy. Wszyscy, którzy są „na ptak” niezależnie od tego, kim są i jakie noszą nazwisko.

Ważny jest każdy element przyrody, a w imprezie chodziło również o zwrócenie uwagi na jej bioróżnorodność. - Ten rok został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności. Chcemy pokazać, że nie jesteśmy na świecie sami – powiedział Jacek Karczewski, Ptaki Polskie.

Ptak też człowiek – to jedno z haseł kampanii „Jestem na Ptak”. A skoro ambasadorami edukacyjnej akcji stały się ptaki – do bicia rekordu Guinnessa należało wybrać przedstawiciela jednego z nich. Padło na bociana.

To pierwsza próba bicia rekordu Guinnessa. Warunkiem było uczestnictwo minimum dwustu pięćdziesięciu osób, ale chętnych było dokładnie 1311 osób. Rekord ustanowiony – z góry bocian wygląda imponująco. Udało się zachować wszystkie proporcje. Miłośnicy ptaków musieli tak stać przez dziesięć minut. W miarę nieruchomo – i niekoniecznie na jednej nodze. Ten obrazek wpisuje się do księgi rekordów Guinnesa, a już w maju przyszłego roku kolejny Zlot Klubu Ptaków Polskich. Klub ma szansę prężnie się rozwijać. W końcu w naszym kraju mieszka podobno sześćdziesiąt tysięcy ludzi o nazwisku Dudek. Kto wie ilu jest Szpakowskich, Dzięciołów czy Sokołowskich.

Beata Golak, Obiektyw

Źródło: Ptak też człowiek

Written by admin on Wrzesień 25th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy drukowanie z internetu