Miód z Przemkowa   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Przemków miodem stoi!

Ponad 120 producentów miodu z całego kraju i z zagranicy przyjechało na 11. Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które trwają od piątku, a dziś się zakończą. Śmiało można powiedzieć, że przemkowska impreza urosła do rangi największej w Polsce.

Oliwia Dzieweczyńska z Głogowa (po lewej), studentka prawa, pomaga tacie produkować i sprzedawać miód. W Przemkowie za darmo częstowała słodkim wyrobem.Oliwia Dzieweczyńska z Głogowa (po lewej), studentka prawa, pomaga tacie produkować i sprzedawać miód. W Przemkowie za darmo częstowała słodkim wyrobem.

(fot. Dorota Nyk)

Przemków miodem słynie na całą Polskę, to pewne. Wracając do przeszłości – 11 lat temu w miodowej imprezie organizowanej przez gminę wziął udział… zaledwie jeden pszczelarz, pozostali się wstydzili. Rok później było trochę lepiej.

Dwa lata temu trzeba już było przebudować park, żeby zmieściły się w nim setki stoisk, nie tylko pszczelarzy. Tu przyjeżdżają także producenci miodów pitnych, nawet piwa z miodem, a takżeproduktów potrzebnych w pszczelarstwie. Poza tym są setki stoisk z innymi rzeczami, bo przy okazji przecież można wszystko sprzedać.

- Impreza ma taki rozmach, że organizujemy ją przy pomocy Unii Europejskiej – mówi burmistrz Stanisław Pępkowski. – Wydaliśmy na nią 250 tys. zł, z tego 25 proc. kosztów ponosi gmina.

W tym w roku w Przemkowie obrodziło w miody gryczane, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wielokwiatowe. Niestety, nie ma słynnego na całą okolicę miodu wrzosowego.

- W tym roku mamy miód leśny, z domieszką wrzosowego. A to z tego powodu, że były bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i wrzos nie obrodził – powiedział nam Stefan Kuźmiak z Przemkowa.

- Mieliśmy dwa problemy: zła pogodę i choroby pszczół – potwierdził Waldemar Kozioł z Przemkowa. – Była zimna wiosna, potem suche lato. Pszczoły nie zrobiły tyle miodu co zawsze.

Przy jednym ze stoisk spotkaliśmy Davida Czyża, który przyjechał aż z Czech. Jest producentem likierów miodowych z propolisem, orzeszkami laskowymi i ziołami. – O tej imprezie dowiedzieliśmy się od znajomych z Prudnika. Powiedzieli nam, że warto tu przyjechać i mieli rację. Polakom bardzo nasz wyrób smakuje – usłyszeliśmy od niego.

Okazuje się, że miód robi także były zastępca komendanta powiatowego policji w Głogowie Jan Dzieweczyński, teraz na emeryturze. W Przemkowie sprzedawać pomagały mu żona i córka, która we Wrocławiu studiuje prawo.

- Przy pszczołach odpoczywam. Jak tylko mam możliwość, to tacie pomagam, bo to niesamowicie przyjemna praca – powiedziała.

Źródło: Miód z Przemkowa

Written by admin on Wrzesień 27th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie Lublin skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin skanowanie lublin