Miód z Przemkowa   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

Przemków miodem stoi!

Ponad 120 producentów miodu z całego kraju i z zagranicy przyjechało na 11. Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, które trwają od piątku, a dziś się zakończą. Śmiało można powiedzieć, że przemkowska impreza urosła do rangi największej w Polsce.

Oliwia Dzieweczyńska z Głogowa (po lewej), studentka prawa, pomaga tacie produkować i sprzedawać miód. W Przemkowie za darmo częstowała słodkim wyrobem.Oliwia Dzieweczyńska z Głogowa (po lewej), studentka prawa, pomaga tacie produkować i sprzedawać miód. W Przemkowie za darmo częstowała słodkim wyrobem.

(fot. Dorota Nyk)

Przemków miodem słynie na całą Polskę, to pewne. Wracając do przeszłości – 11 lat temu w miodowej imprezie organizowanej przez gminę wziął udział… zaledwie jeden pszczelarz, pozostali się wstydzili. Rok później było trochę lepiej.

Dwa lata temu trzeba już było przebudować park, żeby zmieściły się w nim setki stoisk, nie tylko pszczelarzy. Tu przyjeżdżają także producenci miodów pitnych, nawet piwa z miodem, a takżeproduktów potrzebnych w pszczelarstwie. Poza tym są setki stoisk z innymi rzeczami, bo przy okazji przecież można wszystko sprzedać.

- Impreza ma taki rozmach, że organizujemy ją przy pomocy Unii Europejskiej – mówi burmistrz Stanisław Pępkowski. – Wydaliśmy na nią 250 tys. zł, z tego 25 proc. kosztów ponosi gmina.

W tym w roku w Przemkowie obrodziło w miody gryczane, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wielokwiatowe. Niestety, nie ma słynnego na całą okolicę miodu wrzosowego.

- W tym roku mamy miód leśny, z domieszką wrzosowego. A to z tego powodu, że były bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne i wrzos nie obrodził – powiedział nam Stefan Kuźmiak z Przemkowa.

- Mieliśmy dwa problemy: zła pogodę i choroby pszczół – potwierdził Waldemar Kozioł z Przemkowa. – Była zimna wiosna, potem suche lato. Pszczoły nie zrobiły tyle miodu co zawsze.

Przy jednym ze stoisk spotkaliśmy Davida Czyża, który przyjechał aż z Czech. Jest producentem likierów miodowych z propolisem, orzeszkami laskowymi i ziołami. – O tej imprezie dowiedzieliśmy się od znajomych z Prudnika. Powiedzieli nam, że warto tu przyjechać i mieli rację. Polakom bardzo nasz wyrób smakuje – usłyszeliśmy od niego.

Okazuje się, że miód robi także były zastępca komendanta powiatowego policji w Głogowie Jan Dzieweczyński, teraz na emeryturze. W Przemkowie sprzedawać pomagały mu żona i córka, która we Wrocławiu studiuje prawo.

- Przy pszczołach odpoczywam. Jak tylko mam możliwość, to tacie pomagam, bo to niesamowicie przyjemna praca – powiedziała.

Źródło: Miód z Przemkowa

Written by admin on Wrzesień 27th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie serwis kopiarek convert Warszawa naprawa ksero Warszawa wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy