Szerszenie 2010   no comments

Posted at 8:40 pm in Polski Miód

Każdego roku strażacy podejmują 300-400 interwencji w celu usunięcia gniazd owadów

Włocławianie masowo zgłaszają się do straży pożarnej z prośbą o usuwanie gniazd os i szerszeni. W przypadku prywatnych posesji strażacy odsyłają mieszkańców do firm wykonujących takie usługi.

Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku (www.kmpsp.wloclawek.pl) pojawił się komunikat o sposobie postępowania strażaków w miejscu, w którym są gniazda owadów błonkoskrzydłych wraz z listą firm, które komercyjnie świadczą takie usługi.

owodem udostępnienia namiarów na przedsiębiorców jest nawał pracy związany z usuwaniem gniazd, którym obciążani są głównie strażacy.

- W poprzednich latach mieliśmy setki takich zdarzeń i zgłoszeń – podaje mł. kpt. Dariusz Politowski, rzecznik PSP we Włocławku. – W sezonie (zagrożenie dla człowieka występuje od maja do listopada) tych interwencji jest około 300-400 rocznie. Zgodnie z wytycznymi, usuwaliśmy gniazda w obrębie szkół, przedszkoli, domów opieki i innych dużych skupisk ludzi. Natomiast na działkach czy w prywatnych ogrodach właściciele powinni zgłaszać się po pomoc do komercyjnych firm.

Strażacy odradzają jednak usuwania gniazd na własną rękę, bez pomocy specjalistów.

- Bywa, że poszczególne osoby nawet nie wiedzą, że są uczulone na jad owadów, dlatego lepiej nie ryzykować – mówi Dariusz Politowski. – Najgroźniejsze są szerszenie. Kilka lat temu jeden z naszych strażaków podczas usuwania gniazd został użądlony pomimo pełnego zabezpieczenia. Wówczas okazało się, że jest uczulony i trafił do szpitala.

W tym roku straż pożarna interweniowała już kilkadziesiąt razy. Osoby prywatne poszukujące kontaktu z firmami mogą w tym celu również telefonować do włocławskiej PSP.

Źródło: Szerszenie 2010

Written by admin on Sierpień 28th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy