Szerszenie 2010   no comments

Posted at 8:40 pm in Polski Miód

Każdego roku strażacy podejmują 300-400 interwencji w celu usunięcia gniazd owadów

Włocławianie masowo zgłaszają się do straży pożarnej z prośbą o usuwanie gniazd os i szerszeni. W przypadku prywatnych posesji strażacy odsyłają mieszkańców do firm wykonujących takie usługi.

Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku (www.kmpsp.wloclawek.pl) pojawił się komunikat o sposobie postępowania strażaków w miejscu, w którym są gniazda owadów błonkoskrzydłych wraz z listą firm, które komercyjnie świadczą takie usługi.

owodem udostępnienia namiarów na przedsiębiorców jest nawał pracy związany z usuwaniem gniazd, którym obciążani są głównie strażacy.

- W poprzednich latach mieliśmy setki takich zdarzeń i zgłoszeń – podaje mł. kpt. Dariusz Politowski, rzecznik PSP we Włocławku. – W sezonie (zagrożenie dla człowieka występuje od maja do listopada) tych interwencji jest około 300-400 rocznie. Zgodnie z wytycznymi, usuwaliśmy gniazda w obrębie szkół, przedszkoli, domów opieki i innych dużych skupisk ludzi. Natomiast na działkach czy w prywatnych ogrodach właściciele powinni zgłaszać się po pomoc do komercyjnych firm.

Strażacy odradzają jednak usuwania gniazd na własną rękę, bez pomocy specjalistów.

- Bywa, że poszczególne osoby nawet nie wiedzą, że są uczulone na jad owadów, dlatego lepiej nie ryzykować – mówi Dariusz Politowski. – Najgroźniejsze są szerszenie. Kilka lat temu jeden z naszych strażaków podczas usuwania gniazd został użądlony pomimo pełnego zabezpieczenia. Wówczas okazało się, że jest uczulony i trafił do szpitala.

W tym roku straż pożarna interweniowała już kilkadziesiąt razy. Osoby prywatne poszukujące kontaktu z firmami mogą w tym celu również telefonować do włocławskiej PSP.

Źródło: Szerszenie 2010

Written by admin on Sierpień 28th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie drukowanie z internetu projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format